Chora sundaville. Co robić, kiedy zaobserwujemy białą wydzielinę na pędach dipladenii?
Na młodych pędach sundaville pojawia się biała kleista wydzielina, która po pewnym czasie zasycha oraz powoduje usychanie młodych liści dipladenii. Co to jest i jak sobie poradzić z tym problemem? Poznaj poradę eksperta!
Autor: Magdalena Michalak
Długie pędy sundawili obsypane są kwiatami aż do przymrozków
Spis treści
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Sundaville (Dipladenia) jest odporna na atak szkodników i raczej nie choruje, gdyż jest dla naszych agrofagów rośliną obcą (przywiezioną z Brazylii) i trującą. Jeśli źle rośnie, słabo kwitnie, usychają jej liście lub zrzuca przedwcześnie liście, wtedy należy poprawić jej warunki uprawowe. Należy pamiętać, że wymaga ona stanowiska jasnego, do półcienistego, bardzo ciepłego i wilgotnego. Należy jej zapewnić odpowiednią wilgotność w czasie wegetacji, czyli od marca. Podlewane w okresie wzrostu regularne tak, aby podłoże było równomiernie wilgotne. Bezwzględnie unikać zalegania wody (nadmiar wody w podstawce zawsze usuwamy). Zraszamy liście. Temperatura od maja do jesieni powinna wynosić 18-20 ºC i więcej, natomiast zimą na poziomie 12-15 ºC i starajmy się, aby temperatura nie spadła poniżej 10 ºC. Okres spoczynku u Dipladenia jest krótki i ma miejsce w styczniu i lutym. Konieczne jest nawożenie regularne, co tydzień od kwietnia do sierpnia. Pojawiająca się biała kleista wydzielina na młodych pędach, która po pewnym czasie zasycha, nie powoduje usychania młodych liści. Za to odpowiedzialne są niewłaściwe warunki uprawowe.
Inne porady tego eksperta
Sundaville - co to za roślina?
Sundaville, która występuje także pod nazwą dipladenia lub mandevilla to pnąca roślina, charakteryzująca się licznymi, dużymi kwiatami i kontrastującymi z nimi błyszczącymi liśćmi. Do Europy przybyła z Ameryki Południowej, gdzie naturalnie porasta drzewa tropikalne. Najczęściej jej kwiaty występują w kolorach:
- białym,
- różowym,
- czerwonym,
- żółtym.
W okresie letnim jest fantastyczną ozdobą balkonów i tarasów. Z racji pochodzenia, roślina ta nie jest odporna na mróz.
Kwiaty są duże, trąbkowate, złożone z pięciu płatków. Mają średnicę od 7 do prawie 10 cm. Są zebrane po kilka na szczytach pędów.
Czytaj także: Ketmia syryjska, czyli hibiskus ogrodowy. Zobacz najpiękniejsze odmiany ketmii syryjskiej
Jak podlewać sundavillę?
Bardzo ważne jest używanie do podlewania odstanej wody o pokojowej temperaturze, dzięki czemu zmniejszy się w niej ilość chloru, a roślina nie będzie narażona na szok termiczny z powodu zbyt zimnej wody. Co jakiś czas sundaville można lekko przesuszyć, pobudzając ją w ten sposób do tworzenia większej liczby pąków kwiatowych.
Stanowisko dla sundavilli
Stanowisko pod uprawę sundavillii musi być przemyślane. Powinno być wystarczająco widne i dobrze nasłonecznione, ale wolne od prażącego słońca (w najgorętszej porze). W szczególności dotyczy to uprawy w pomieszczeniu. W okresie upałów pnącza uprawiane na parapetach południowych należy osłaniać (np. papierem). Najlepsza jest bardzo duża ilość światła rozproszonego. W częściowym zacienieniu roślina poradzi sobie, ale kwitnie mniej intensywnie (kwiaty mogą być mniej liczne, ale i mniejsze). Pnącze trzeba chronić od silnych wiatrów (np. instalując matę na balkonie od strony wschodniej).