Chora sundaville [Porada eksperta]

2013-01-10 13:10

Na młodych pędach sundaville pojawia się biała kleista wydzielina, która po pewnym czasie zasycha oraz powoduje usychanie młodych liści. Co to jest?

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Sundaville (Dipladenia) jest odporna na atak szkodników i raczej nie choruje, gdyż jest dla naszych agrofagów rośliną obcą (przywiezioną z Brazylii) i trującą. Jeśli źle rośnie, słabo kwitnie, usychają jej liście lub zrzuca przedwcześnie liście, wtedy należy poprawić jej warunki uprawowe. Należy pamiętać, że wymaga ona stanowiska jasnego, do półcienistego, bardzo ciepłego i wilgotnego. Należy jej zapewnić odpowiednią wilgotność w czasie wegetacji, czyli od marca. Podlewane w okresie wzrostu regularne tak, aby podłoże było równomiernie wilgotne. Bezwzględnie unikać zalegania wody (nadmiar wody w podstawce zawsze usuwamy). Zraszamy liście. Temperatura od maja do jesieni powinna wynosić 18-20 ºC i więcej, natomiast zimą na poziomie 12-15 ºC i starajmy się, aby temperatura nie spadła poniżej 10 ºC. Okres spoczynku u Dipladenia jest krótki i ma miejsce w styczniu i lutym. Konieczne jest nawożenie regularne, co tydzień od kwietnia do sierpnia. Pojawiająca się biała kleista wydzielina na młodych pędach, która po pewnym czasie zasycha, nie powoduje usychania młodych liści. Za to odpowiedzialne są niewłaściwe warunki uprawowe.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.