Chora róża pnąca: żółkną liście, kwiaty opadają [Porada eksperta]
Witam. Tego lata zakupiłam i posadziłam różę pnącą. Niestety mimo, iż zaczęła się dość mocno i szybko rozrastać, jej liście zaczęły żółknąć, a kwiaty dość szybko opadać. Róża jest posadzona w miejscu słonecznym, za nią jest żywopłot z tui 'Brabant', z boku posadzona jest piwonia i po drugiej stronie berberys ottawski, z przodu rośnie jeszcze jedna roślina, ale nie znam jej nazwy. Być może któraś z tych roślin nie współgra z różą? A może jest nieodpowiednio zaczepiona do podpórek? Użyłam do tego zwykłych drucików bez żadnej otuliny, ponieważ właśnie w ten sposób była umocowana, gdy ją kupiłam. Nie mam doświadczenia w tej dziedzinie i nie wiem, gdzie leży problem. Proszę o pomoc i radę, co robić. Czy konieczne jest jej przesadzenie? Jeśli tak, jak i kiedy to zrobić, by roślina jak najmniej ucierpiała? Dziękuję i pozdrawiam Ania
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Nadaje się do uprawy przy różnego rodzaju podporach ogrodowych np. bramkach, altanach, pergolach itp. Kwitnie bardzo długo i obficie od czerwca do lipca. Roślina zdrowa, odporna i niewymagająca w uprawie. To odmiana sprawdzona i odporna. Roślina w pełni mrozoodporna. Preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, lekko kwaśne; stanowiska słoneczne lub półcieniste. Należy pamiętać by zapewnić jej odpowiednie miejsce w ogrodzie, posadzić w odpowiedniej odległości od innych roślin oraz przycinać. Dobrze jest podlewać ją obficie przynajmniej raz w tygodniu podczas upałów. Sprawdza się w pojemnikach, a także jako róża okrywowa. Pięknie wygląda przy różnych podporach ogrodowych.
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Róża najprawdopodobniej została zaatakowana przez chorobę grzybową: czarną plamistość liści lub mączniaka rzekomego. Konieczny będzie chyba oprysk odpowiednimi środkami. W przypadku mączniaka rzekomego polecam jeden ze środków: Aliette, Amistar lub Mildex. Czarną plamistośc róży można zwalczać środkami Discus, Score lub Domark. Niestety róże należą do roślin podatnych na choroby grzybowe i wymagają szczególnej pielęgnacji. Opadłe i chore liście najlepiej zebrać i usunąć.
Autor: GettyImages
Które róże pnące kwitną cały sezon?
Inne porady tego eksperta