Chora magnolia [Porada eksperta]

2013-01-10 13:11

Po kilkudniowych opadach deszczu na pięknych liściach młodziutkiej magnolii pojawiły się jakieś niepokojące zmiany - małe skupiska drobniusieńkich plamek. Plamki od góry lekko przebarwiają liść na żółto, od dołu są brązowe(plamki/kropeczki). Wiem, że magnolia nie lubi gdy liście są mokre i rozwijają się wówczas choroby bakteryjne i grzybowe. Jak uratować magnolię?

Magnolia gwiaździsta
Autor: GettyImages Magnolia gwiaździsta
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Różne grzyby rozwijają się na liściach magnolii w okresie intensywnych opadów deszczu takich, jakie wystąpiły np. w tym sezonie. Grzyby te powodują różnorodne objawy. Najczęściej są to różnej wielkości i barwy plamki. Jeśli plamy są jasnobrązowe, okrągłe lub owalne z żółtą obwódką na liściach, wówczas można podejrzewać, że są spowodowane przez grzyba z gatunku Colletotrichum gloeosporioides, natomiast czerwonobrązowe, drobne plamy na liściach powoduje grzyb Elsinoe magnoliae. Silnie porażone przez te grzyby liście ulegają wyraźnej deformacji, brązowieją, zamierają i opadają. Chore liście należy systematycznie usuwać z drzewa i okolicy oraz palić opadłe liście. Porażone rośliny trzeba opryskać, przynajmniej 2 razy co 14 dni, jednym z wymienionych preparatów: Baymat AE (gotowy preparat w formie aerozolu), Sarfun 500 SC (0,1%), Topsin M 500 SC (0,1%). Brązowe plamy na liściach powoduje też grzyb Nectria cinnabarina. Aby upewnić się, że to Nectria należy sprawdzić, czy na powierzchni obumarłych pędów widoczne są czerwone, błyszczące owocniki zarodnikowania grzyba. Zwykle wokół miejsca infekcji formuje się wałek tkanki gojącej. Aby ograniczyć występowanie grzyba Nectria cinnabarina należy usuwać obumarłe pędy oraz wycinać wszelkie zrakowacenia, aż do zdrowej i jasnej tkanki, natomiast rany smarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem 2% jednego z fungicydów Rovral Flo 255 SC lub Topsin M 500 SC. Więdnięcie, brązowienie i zamieranie liści na pojedynczych pędach powodowane jest przez grzyby Botrytis cinerea oraz Botryosphaeria sp. Wzdłuż i na obwodzie pędów pojawiają się też brązowe plamy. Na przekroju podłużnym pędów widoczna jest wtedy granica pomiędzy brązowymi obumarłymi a jasnymi zdrowymi tkankami. Infekcji sprzyjają uszkodzenia pędów. Aby ograniczyć rozwój choroby należy wycinać chore pędy, a rośliny opryskać jednym z fungicydów: Sarfun 500 SC (0,1%) lub Topsin M 500 SC (0,1%).

Inne porady tego eksperta