Cedr syberyjski: czy nasiona wykiełkują? [Porada eksperta]

2013-01-29 17:31

W internecie czytam skomplikowane instrukcje siewu nasion cedru - aż chyba przesadne. Mam pytanie: mam te nasiona, dostałem z Rosji. Jeśli po prostu rzucę je pod sosnę czy w iglaki, czy coś wykiełkuje? Uważam, że są to warunki zbliżone do tamtego klimatu, a więc mroźna zima itp. Pozdrawiam, Bogdan

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Drzewo nazywane w Rosji cedrem syberyjskim to odmiana sosny limby (Pinus cembra var. sibirica) - blisko spokrewniona z naszą tatrzańską limbą. Podobnie jak ona potrzebuje dużo słonecznego światła i jest odporna na niskie temperatury. Do kiełkowania potrzebuje przemrożenia przez około 3 miesiące, a przy tym wilgotnego podłoża. Tak dzieje się pod okrywą śnieżną, której w naszym klimacie nie doświadczamy w tak długim czasie. Rzucenie nasion cedru "pod sosnę czy w iglaki" jest ryzykowne, choć oczywiście zdarza się że natura płata pozytywne figle. Jednak ten sposób rozmnożenia limby syberyjskiej wiąże się z utrudnieniami: nasiona najprawdopodobniej zostaną szybko odnalezione przez gryzonie czy ptaki, a nawet jeśli nie, utrudni im rozwój zbyt krótka zima (w porównaniu z syberyjską) i przychodząca zbyt wcześnie wiosna. Radziłabym zastosowanie się w tej kwestii do rad specjalistów. Zapraszam do przeczytania porady "Cedr syberyjski: wysiew nasion", w której Agnieszka Mike-Jeziorska podaje szczegółową instrukcję wysiewu tego drzewa.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.