Cedr himalajski [Porada eksperta]
Witam Panią. Kupiłem w ubiegłym roku cedr himalajski (Cedrus deodara 'Feeling Blue'). Do tej pory rósł pięknie. Zimę spędził w widnym korytarzu. Od 1,5 miesiąca przysychają mu końcówki gałązek (5-10 cm) i opadają igły (wiszą suche kikuty gałązek). Jeszcze 3-4 tygodnie i będzie do wyrzucenia. Kupiony był w szkółce i nawet zimą wypuszczał nowe pędy. Bardzo proszę o pomoc na temat pielęgnacji (podlewania) i ewentualnie czym tą roślinę można wzmocnić. Pozdrawiam Tomek
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Jest kilka możliwych przyczyn zamierania cedru: 1. Pomieszczenie było zbyt ciepłe a podlewanie zbyt skąpe; 2. Pojemnik, w którym rośnie, jest już zbyt ciasny dla szybko rozrastającej się bryły korzeniowej; 3. Roślinę zaatakował jeden z grzybów powodujących fytoftorosę (objawia się zahamowaniem wzrostu i zamieraniem wierzchołków pędów) - zwalcza się ją następująco: po stwierdzeniu objawów porażone części roślin należy usunąć, rośliny opryskać lub podlać preparatami takimi jak: Bravo 500 SC 0,2%, Fongarid 25 WP 0,05%, Previcur 607 SL 0,2%. Bardzo skutecznie chroni rośliny przed tą chorobą przekompostowana kora - warto dodawać ją do podłoża.
Inne porady tego eksperta