Brązowienienie końcówek igieł świerka [Porada eksperta]
Dzień dobry, obserwujemy brązowienie końcówek igieł na świerkach omorica. Brązowienie postępuje i dotyczy kilkunastu drzewek. Co może być tego przyczyną?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Przyczyn brązowienia igieł może być wiele: uszkodzenia mrozowe, skutek zasolenia podłoża (jeśli rosną obok chodnika, czy w pobliżu jezdni odśnieżanych przy użyciu soli, powoduje to suszę fizjologiczną – rośliny nie mogą pobierać wody, nawet jeśli podłoże jest wilgotne), wiosenna susza spowodowana długotrwałym brakiem opadów (zwłaszcza jeśli również przedwiośnie było suche). W tych przypadkach drzewa muszą poradzić sobie same. Inny powód to choroba grzybowa. Grzyb zimuje w chorych igłach na drzewie lub w opadłych igłach. Opadzina igieł (brunatnienie igieł świerka) objawia się najpierw żółtymi plamami na młodych igłach. Z czasem brunatnieją, a w kolejnych latach opadają. Grzyb rozwija się przez wiele sezonów i prowadzi do zamierania pędów. Pamiętajmy, że grzyb zimuje na porażonych igłach, utrzymujących się jeszcze na drzewie oraz na tych opadniętych. W ogrodzie choroba dotyka najczęściej świerk kłujący. Chorobę zwalczamy stosując jeden z wielu dostępnych środków grzybobójczych np. Topsin M 500 SC. Środek stosujemy po zaobserwowaniu zmian na roślinie, a zabieg należy powtórzyć po upływie 10- 14 dni. Sportak Alpha 380EC (0,05%), Topsin M 70WP albo Topas MZ 61WP (0,1%). Rdza świerka objawia się żółknięciem i zamieraniem igieł, które z czasem opadają. Na pożółkłych igłach można dostrzec rdzawe plamki. Sprawcami są grzyby (Chrysomyxa abietis wywołuje rdzę złotawo świerkową jednodomową, która do pełnego rozwoju nie wymaga drugiego gatunku, Chrysomyxa pyrolata, Chrysomyxa rhododendri, który do rozwoju jako drugiego gospodarza potrzebuje różanecznika). Do zwalczania rdzy stosuje się środki grzybobójcze np. Amistar 250 SC, Domark 100 EC, Score 250 EC, Polyram 70 WG. Opryskiwać należy kilkakrotnie co 10-14 dni. Warto też zastosować w trakcie tych zabiegów różne środki. Skutecznym sposobem zwalczania chorób grzybowych (i bakteryjnych) jest użycie preparatu Miedzian 50 WP zalecanego do stosowania w ogrodach działkowych i dopuszczonego do ochrony roślin w produkcji ekologicznej. Jeżeli nie chcemy stosować preparatów chemicznych warto wypróbować nowość na naszym rynku: preparaty z tzw. EM-ami (efektywnymi mikroorganizmami), polecane jako skuteczne w poprawianiu kondycji roślin, a także w zwalczaniu chorób grzybowych.
Inne porady tego eksperta