Brązowienie świerków pospolitych. Ekspert radzi, jak walczyć z tą chorobą
Na mojej działce leśnej brązowieją świerki pospolite. Świerki kłujące, serbskie, daglezje i jodły rosną ładnie. Pospolitym nie pomaga nawet nawóz przeciw brązowieniu. Co roku wiosną stosowałam azofoskę. W tym roku na wiosnę będę miał już własny kompost. Czy on pomoże? Jak mam postąpić? Proszę o radę - pisze nasz Czytelnik.
Spis treści
- Choroby świerków. Poznaj je, by chronić roślinę!
- Brązowienie świerka - przyczyny i leczenie
- Kuracja w przypadku brązowienia świerka pospolitego
Choroby świerków. Poznaj je, by chronić roślinę!
Ustalenie chorób świerków we wczesnym etapie oraz eliminacja przyczyn ich powstawania pozwoli uratować i ochronić cenne egzemplarze. Z chorobami świerków można skutecznie walczyć, o ile niezbędne środki zastosuje się możliwie jak najwcześniej. W zaawansowanej fazie drzewa stracą swoje walory, a nawet nie obędzie się bez strat.
Brązowienie świerka - przyczyny i leczenie
Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.
Brązowienie wewnętrznej korony świerka we wrześniu
Jeśli brązowienie obejmuje tylko wewnętrzne części korony świerka, to jest w miarę normalne — we wrześniu — o ile nie dotyka to przyrostów jednorocznych.
Brązowienie całego świerka: przyczyny
Gdy brązowieją pozostałe partie drzewa i o innych porach roku, może to być spowodowane np. tym, że:
- świerki rosną zbyt blisko siebie i brakuje im światła — zasłaniają siebie nawzajem
- świerki są polewane przez zraszacze systemu podlewającego — to powoduje rozwój chorób grzybowych na zdrowych igłach
- wymogi wilgotnościowe świerka pospolitego są niezaspokojone — na glebach o skrajnie małej wilgoci (piasku) mogą cierpieć z powodu suszy (inne wymienione w pytaniu gatunki są odporne na niską wilgotność i suche powietrze).
Kuracja w przypadku brązowienia świerka pospolitego
Nasz ekspert radzi zastosować konkretną kurację, która poprawi stan świerka i zapobiegnie ponownemu brązowieniu igieł. Oto jego zalecenia
- Wczesną wiosną, nawet jeszcze przed topnieniem śniegu, proszę odgarnąć wierzchnią warstwę ściółki, nasypać zgodnie z instrukcją siarczan magnezu (można go kupić w każdym sklepie ogrodniczym), przysypać kompostem i ponownie ściółką.
- Po ustąpieniu śniegu proszę podlać świerki środkiem grzybobójczym, np. roztworem Previcur (20 ml na 10 l wody) - 10 l na drzewo do 3 m wysokość, większe odpowiednio więcej.
- Pod koniec kwietnia proszę zasilić nawozem YaraMila Hydrokompleks lub innym nawozem z mikro- i makroelementami, ale o odczynie kwaśnym. Azofoska (uniwersalny nawóz) nie jest dobra, ponieważ mimo zawiera chlorki i azot w niewłaściwej postaci dla iglaków.
- W lipcu proszę spryskać świerki roztworem Sportak Alpha lub Amistar (środki grzybobójcze) — ściśle według instrukcji dotyczącej roślin ozdobnych. UWAGA! Do opryskiwacza najpierw wlewamy wodę, a dopiero potem środek — nie odwrotnie. Później proszę dobrze wymieszać, dodać kropelkę środka powierzchniowo czynnego.
- W skrajne upały pojawiające się czasem już w maju proszę nawadniać świerki, dozując przynajmniej po 10 l dziennie na drzewo. Ostrzeżenie: nigdy nie sypiemy popiołu pod iglaki!
Inne porady tego eksperta