Białe robaki w owocach czereśni [Porada eksperta]

2012-05-28 11:07
Robaki w czereśniach
Autor: photos.com Poczwarki nasionnicy trześniówki zimują w glebie pod drzewami, na głębokości 5 cm

Od kilku lat w pięknie i obficie dojrzewających owocach czereśni są białe małe robaki (we wszystkich). Są widoczne tylko w fazie pełnego dojrzewania. Razem z robakami widać brudne brunatne paprochy. Co mam robić i kiedy? W tej chwili owoce są wielkości 7-8 mm. Dojrzewają: koniec czerwca - początek lipca.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Białe robaki w dojrzałych owocach czereśni są larwami nasionnicy trześniówki (Rhagoletis cerasi) - muchówki z rodziny nasionnicowatych. Zimuje jako bobówka w glebie na głębokości około 5 cm. W końcu maja lub w pierwszych dniach czerwca z bobówek wychodzą dorosłe muchówki, które rozlatują się po najbliższej okolicy. Wychodzenie z bobówek jest rozciągnięte w czasie i trwa nawet do końca czerwca. Dorosłe nasionnice żywią się nektarem gruczołów ogonków liściowych, sokiem owoców czereśni oraz spadzią mszyc. Składanie jaj rozpoczyna się w 7 dni od początku wylotu. Aby złożyć jajo samica nacina pokładełkiem skórkę owocu i składa jaja pojedynczo do miąższu. Po złożeniu jaja samica "oznacza" owoc specjalną substancją chemiczną zabezpieczając w ten sposób owoc przez złożeniem jaj przez inną samicę. Płodność samicy wynosi średnio 30 jaj. Po 10 dniach z jaj wychodzą larwy. Larwy tuż po wylęgu żerują pod skórką, a następnie wgryzają się w głąb owocu i odżywiają się miąższem, przebywają w owocach około dwa tygodnie i jako wyrośnięte larwy opuszczają owoce, spadając na powierzchnię gleby. Zagrzebują się w glebie na głębokości około 5 cm, gdzie przepoczwarczają się i zimują w bobówkach. Nasionnica trześniówka jest bardzo pospolitym i dokuczliwym szkodnikiem, W wielu rejonach może stale niszczyć do 100 proc. owoców. Bardziej atakowane są późno dojrzewające odmiany wiśni i czereśni. Owoce, w które samica złożyła jajo, można poznać po malutkim wgłębieniu. Owoce, w których żerują larwy, są miękkie, mają matową powierzchnię i szybko gniją. Po rozerwaniu owocu można znaleźć białą, beznogą larwę. Zalecenia ochronne Późno dojrzewające odmiany czereśni i wiśni należy dokładnie opryskać 7-8 dni po wylocie pierwszych nasionnic z gleby, co się zbiega z kwitnieniem robinii akacjowej (czyli teraz!). Wybrać dozwolony środek ochrony roślin i ściśle przestrzegać karencji. Zalecane są Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Nurelle D 550 EC, a z grupy pyretroidów - Decis 2,5 EC i Fastac 100 EC, które stosować w temperaturze do 20 stopni C. W czasie zbioru, zadbać, aby z drzewek zebrane zostały wszystkie owoce. Te, które są zgniłe, zniszczyć zakopując głęboko.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.