Białe robaki w owocach czereśni [Porada eksperta]

2012-05-28 11:07

Od kilku lat w pięknie i obficie dojrzewających owocach czereśni są białe małe robaki (we wszystkich). Są widoczne tylko w fazie pełnego dojrzewania. Razem z robakami widać brudne brunatne paprochy. Co mam robić i kiedy? W tej chwili owoce są wielkości 7-8 mm. Dojrzewają: koniec czerwca - początek lipca.

Robaki w czereśniach
Autor: photos.com Poczwarki nasionnicy trześniówki zimują w glebie pod drzewami, na głębokości 5 cm
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Białe robaki w dojrzałych owocach czereśni są larwami nasionnicy trześniówki (Rhagoletis cerasi) - muchówki z rodziny nasionnicowatych. Zimuje jako bobówka w glebie na głębokości około 5 cm. W końcu maja lub w pierwszych dniach czerwca z bobówek wychodzą dorosłe muchówki, które rozlatują się po najbliższej okolicy. Wychodzenie z bobówek jest rozciągnięte w czasie i trwa nawet do końca czerwca. Dorosłe nasionnice żywią się nektarem gruczołów ogonków liściowych, sokiem owoców czereśni oraz spadzią mszyc. Składanie jaj rozpoczyna się w 7 dni od początku wylotu. Aby złożyć jajo samica nacina pokładełkiem skórkę owocu i składa jaja pojedynczo do miąższu. Po złożeniu jaja samica "oznacza" owoc specjalną substancją chemiczną zabezpieczając w ten sposób owoc przez złożeniem jaj przez inną samicę. Płodność samicy wynosi średnio 30 jaj. Po 10 dniach z jaj wychodzą larwy. Larwy tuż po wylęgu żerują pod skórką, a następnie wgryzają się w głąb owocu i odżywiają się miąższem, przebywają w owocach około dwa tygodnie i jako wyrośnięte larwy opuszczają owoce, spadając na powierzchnię gleby. Zagrzebują się w glebie na głębokości około 5 cm, gdzie przepoczwarczają się i zimują w bobówkach. Nasionnica trześniówka jest bardzo pospolitym i dokuczliwym szkodnikiem, W wielu rejonach może stale niszczyć do 100 proc. owoców. Bardziej atakowane są późno dojrzewające odmiany wiśni i czereśni. Owoce, w które samica złożyła jajo, można poznać po malutkim wgłębieniu. Owoce, w których żerują larwy, są miękkie, mają matową powierzchnię i szybko gniją. Po rozerwaniu owocu można znaleźć białą, beznogą larwę. Zalecenia ochronne Późno dojrzewające odmiany czereśni i wiśni należy dokładnie opryskać 7-8 dni po wylocie pierwszych nasionnic z gleby, co się zbiega z kwitnieniem robinii akacjowej (czyli teraz!). Wybrać dozwolony środek ochrony roślin i ściśle przestrzegać karencji. Zalecane są Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Nurelle D 550 EC, a z grupy pyretroidów - Decis 2,5 EC i Fastac 100 EC, które stosować w temperaturze do 20 stopni C. W czasie zbioru, zadbać, aby z drzewek zebrane zostały wszystkie owoce. Te, które są zgniłe, zniszczyć zakopując głęboko.

Inne porady tego eksperta