Balkon od strony zachodniej [Porada eksperta]

2013-01-10 12:55

Jakie rośliny posadzić na balkonie, który jest od strony zachodniej, na trzecim piętrze. Balkon jest duży - ma ponad 8 m długości i około 1,5 m szerokości. Interesują mnie rośliny kwitnące, nie przepadam za iglakami i wolałabym ich uniknąć. Mogą być rośliny zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Słońca na balkonie jest dużo, ale po południu. Jeszcze jedno - balkon nie ma typowej balustrady, tylko murek.

Barbara Buczek
Radzi: Barbara Buczek

"Prostota jest pierwszym krokiem natury i ostatnim sztuki" (Philips James Bailey). Architekt Krajobrazu. Stawia na odważne łączenie wnętrz ogrodowych z wnętrzami budynków - ogród jest dla Basi obrazem wielu barw, które należy harmonijnie połączyć w urzekającą całość.

Witam Ważnym czynnikiem jest fakt, że balkon od zachodniej strony charakteryzuje się, jak Pani wspomniała, słońcem w godzinach popołudniowych. Jeżeli zamiast balustrady są murki, można potraktować je albo jako tło do kompozycji, albo pozwolić sobie przesłonić je nasadzeniami w donicach (przy dość wąskim balkonie donice stojące powinny być również wąskie). Można zastosować kompozycję z roślin jednogatunkowych np. traw (miskanty lub bambusy) bądź juk, w połączeniu z roślinami cebulowymi (wiosenne), tj. pierwiosnki, tulipany itp. (zachęcam do eksperymentowania). Polecam również próby z ziołami: pietruszka, rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia, mięta, estragon. Ciekawie wyglądać będą rośliny dyniowate (dynie, ogórki) w kompozycjach z trawami. Jeżeli chodzi o rośliny kwitnące to jest tu mnóstwo możliwości: oczywiście nasze pelargonie, petunie, surfinie, fuksje, werbena, kocanki, złotokap, zielistka, smagliczka, lwia paszcza, wrzosy, dzwonki, lobelia, pantofelnik, goździki, lewkonie, niezapominajka, rozchodnik, heliotrop, miniaturowe słoneczniki, jesienne chryzantemy, ozdobna jesienią kapusta, złocienie, aksamitki, miniaturowa róża, begonie, pantofelniki, celozje, złocienie. Pięknie wyglądać będą hortensje w donicach, trzmieliny bądź tawuły. Całość dopełni ciekawe oświetlenie oraz same donice. Pozdrawiam

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa