Czy ogrodowy amarylis zakwitnie na wiosnę? [Porada eksperta]
Posadziłam amarylisa ogrodowego na działce, ale nie zdążył zakwitnąć, gdyż pąki wypuścił za późno - w październiku. Po mroźnych nocach wykopałam go i wsadziłam do piwnicy razem z pąkami. Czy na wiosnę zakwitnie?
Autor: GettyImages
Cebule hippeastrum sadzimy doniczek na początku listopada - wtedy zakwitną na Boże Narodzenie
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
W sprzedaży pojawiły się dwie rośliny cebulowe zwane amarylisem ogrodowym i nie wiem, której dotyczy pytanie. Jedna to Crinum Powellii, druga Amaryllis belladonna. Sądząc po tym, że pąki pojawiły się w październiku, pytanie dotyczy właśnie Amarylis belladonna. Amarylis może zimować w gruncie, a Crinum zawsze trzeba jesienią wykopać. Ale nie ma też błędu w wykopaniu amarylisa. Pąki kwiatowe zapewne w piwnicy nie rozkwitły a zamarły. Trzeba teraz pęd przyciąć, a cebulę delikatnie oczyścić z ziemi (zapewne ziemia wokół niej jest już sucha), przechować do wiosny i dalej postępować jak opisano niżej. Crinum Powellii rośnie w strefie zwrotnikowej: w Ameryce, Afryce, Azji, Australii. W naszych warunkach należy zapewnić mu stanowisko osłonięte i słoneczne oraz żyzną, przepuszczalną, stale wilgotną glebę. Cebulę sadzi się w maju na głębokość ok. 8 cm (3x średnica cebuli). Roślina ma wąskie liście długości 60-80 cm, a jej pachnące kwiaty pojawiają się na bezlistnych łodygach. Kwitnie w sierpniu i wrześniu, a cebulę należy wykopać w październiku. Może być z powodzeniem uprawiana w ogrodzie lub w pojemnikach w szklarniach i oranżeriach, skąd na lato wystawiamy ją do ogrodu, na taras, balkon (na zimę z powrotem przenosimy wraz z pojemnikiem, ale ograniczamy podlewanie i nawet pozwalamy lekko zwiędnąć – tak przejdzie okres spoczynku). Jeśli cebula została wykopana, przez zimę przechowujemy ją w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu (w kartonie lub skrzynce w suchym torfie lub piasku), w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Amaryllis belladonna można uprawiać w gruncie. Wiosną (na przełomie kwietnia i maja) sadzi się go w miejscu słonecznym i zacisznym. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Roślina dorasta do 40 cm wysokości. Liście pojawiają się wiosną i zasychają z początkiem lata, następnie z cebuli wyrasta pęd kwiatostanowy (od września do listopada) zakończony 6-12 pąkami. Kwiaty są pachnące. Po kwitnieniu pęd trzeba przyciąć (prostopadle do osi pędu). W pierwszym roku kwitnie mniej obficie. Jesienią miejsce gdzie rośnie ten amarylis należy okryć kopczykiem ziemi. Jeśli zima jest mroźna warto, gdy mróz osiąga -5°C (i więcej) i utrzymuje się kilka dni, dołożyć warstwę stroiszu. W rejonach o surowszym klimacie lepiej jesienią wykopać cebule z ziemi i przechować w suchym, ciemnym i chłodnym pomieszczeniu (w kartonie lub skrzynce w suchym torfie lub piasku).
Inne porady tego eksperta