Kiedy przestać podlewać amarylisa po przekwitnięciu? [Porada eksperta]

2013-01-10 12:54

Kupiłam amarylisa w listopadzie, przekwitł kilka tygodni temu i nie wiem co teraz mam z nim zrobić. Podlewam go i wyrosły piękne długie liście. Kiedy przestać go podlewać? Chciałabym żeby zakwitł ponownie, dlatego zależy mi na właściwej pielęgnacji. Będę wdzięczna za cenną wskazówkę.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Hippeastrum, bo taka jest prawidłowa nazwa, jest typową rośliną cebulową i nadaje się do uprawy wieloletniej, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dla niej rytmu życia. Po kwitnieniu ścinamy przekwitnięte kwiatostany, a roślinę uprawiamy jeszcze przez około pół roku, wtedy następuje silny wzrost liści, a cebula powiększa swoje rozmiary. Tworzą się już wówczas zawiązki kwiatostanów na następny sezon uprawy; w dużych cebulach powstają nawet 3-4 pędy. Roślinę ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, jak najbliżej okna (ale nie w ostrym słońcu). Do końca lipca należy dodatkowo zasilać co 2-3 tygodnie płynnym nawozem. Kończymy dokarmiać w lipcu, aby przygotować roślinę do okresu spoczynku, który rozpoczyna się mniej więcej na początku sierpnia. Potem, na około 3 miesiące przerywamy nawożenie i stopniowo ograniczamy podlewanie do zera. Liście zamierają i obumierają. Jeśli nie przejdzie się tego etapu, hippeastrum nie zakwitnie powtórnie. Dobrze, aby podczas spoczynku doniczka z cebulą stała w chłodnym pomieszczeniu (13-15°C). Pozostawienie w tym czasie cebuli w podłożu zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju chorób, dlatego najlepiej wyjąć ją z doniczki po całkowitym przeschnięciu podłoża - ostrożnie, aby nie uszkodzić piętki korzeniowej. Po wykopaniu zaprawić ją w mieszaninie fungicydów (np. Topsin M 500 SC + Kaptan zaw. 50 WP — zwykle oprys­kuje się cebule zawiesiną o stężeniu 0,2–0,3%). Ochrona przed nicieniami polega na kąpaniu cebuli w wodzie o temperaturze 46°C przez 2 godziny. Po tych zabiegach cebule suszymy w temperaturze pokojowej (20–23°C) przez około 2 tygodnie przy silnej wymianie powietrza (można ją po prostu ułożyć w papierowych torebkach w ciepłym i przewiewnym miejscu). Cebula traci w tym czasie 15–20% masy. Po wysuszeniu, cebulę przenosimy w chłodne (13-15°C), przewiewne miejsce i pozostawiamy tam, aż do sadzenia. Po spoczynku uprawę wznawia się od listopada do grudnia. Dzięki niewielkiej dawce wody uaktywniają się składniki pokarmowe zgromadzone w cebuli i roślina zaczyna wypuszczać pędy. Im silniejszy jest wzrost, tym więcej wody potrzebuje. W tym czasie roślinę ustawiamy w jasnym miejscu przy oknie. W zależności od temperatury i innych czynników hipeastrum powinno zakwitnąć po 5-8 tygodniach.

Inne porady tego eksperta