Zakaz podlewania 2023 - gdzie obowiązuje? Lepiej sprawdź, zanim dostaniesz mandat

2023-08-14 19:29

W kolejnych rejonach Polski wprowadzane są alerty z powodu suszy, a to dopiero środek lata. A susza w tym roku zapowiada się rekordowa. IMGW wydał już ostrzeżenia dla dużych obszarów Polski. Apele o ograniczenie zużycia wody wydało już w Polsce 195 gmin. Są też takie gminy, które wprowadzają zakazy podlewania trawników czy ogródków. Za złamanie zakazu podlewania grożą mandaty, nawet 5000 zł.

Zakaz podlewania 2023
Autor: Gettyimages Zakaz podlewania w 2023 wprowadzają na swoich terenach gminy. W określonych godzinach nie można też myć samochodów czy napełniać basenów

Spis treści

  1. Susza w Polsce 2023
  2. Zakaz podlewania ogródków 2023 - gdzie obowiązuje?
  3. Sprawdź, gdzie obowiązuje zakaz podlewania WYKAZ GMIN
  4. Kto wprowadza zakaz podlewania ogródków?
  5. Jaki mandat za podlewanie podczas zakazu?

Susza w Polsce 2023

W 2023 roku, mimo pojawiających się wiosną nawalnych opadów deszczu i podtopień notowanych na południu Europy, sytuacja hydrologiczna jest nadal niepokojąca. Nasilenie suszy glebowej obserwowane jest nie tylko na południu Europy, ale przede wszystkim w Europie północnej i środkowej. Susza jest też w Polsce. Obejmuje coraz większy obszar. Deszcze na niewiele się zdają, a wysokie temperatury sprzyjają szybkiemu parowaniu wody.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już w tym sezonie ostrzeżenie hydrologiczne o suszy dla różnych obszarów Polski. Mowa o województwach zachodnich, ale także centralnych, dla zlewni: Wkry, Dolnej Narwi, Drwęcy, a na południu województwa dla Radomki i Pilicy.

Według danych SMSR (System Monitoringu Suszy Rolniczej) największe niedobory wody notowano na terenach: Pojezierza Mazurskiego i Pomorskiego oraz na Kujawach (od -180 do -209 mm). Duży deficyt wody notowano również na obszarze Polski środkowej (od -150 do -179 mm).

Zakaz podlewania ogródków 2023 - gdzie obowiązuje?

Apele o ograniczenie zużycia wody wydało już w Polsce 195 gmin. W okolicach Warszawy między innymi Nasielsk, Halinów, Lesznowola czy Konstancin-Jeziorna. Zbyt duże obciążenie sieci, powoduje niskie ciśnienie w rurach, a finalnie przerwy w dostawach wody.

Niestety, same apele o oszczędzanie wody i zaprzestanie podlewania najczęściej nie działają, dlatego też wprowadza się zakaz podlewania wodą z wodociągów trawników, ogródków i działek, oraz napełniania basenów i mycia samochodów na własnej posesji.

Taki zakaz uchwaliła np. Rada Miasta Świerszcz.

Mapa gmin, która wystosowała apele lub wprowadziła zakazy podlewania aktualizowana jest na bieżąco w serwisie Świat Wody. Jej autorzy zwracają uwagę, że gdy przychodzą cieplejsze dni i brakuje opadów, masowo zaczyna się podlewanie trawników i przydomowych ogrodów – powoduje to spadki ciśnienia w sieci wodociągowej i problemy w normalnym użytkowaniu wody.

Sprawdź, gdzie obowiązuje zakaz podlewania WYKAZ GMIN

Kto wprowadza zakaz podlewania ogródków?

Przepisy porządkowe może wydawać rada gminy, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Informacje na temat wprowadzanych zakazów publikowane są na stronach gmin, a także na gov.pl.

Jaki mandat za podlewanie podczas zakazu?

Za podlewanie ogródka czy napełnianie przydomowych basenów wodą z wodociągów, można dostać mandat lub grzywnę.

Zakaz poboru wody może obowiązywać w różnych godzinach, np w kujawsko-pomorskim nakazują ograniczenie wody w godzinach od 6 do 10 rano oraz od 17 do 22. W gminie Świerszcz zakaz podlewania obowiązuje od 6 do 23.

Kto nie stosuje się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych, w tym zakazowi podlewania, podlega karze grzywny nawet do 5000 złotych albo karze nagany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.