Skoczek różany - groźny szkodnik róż. Jak pozbyć się skoczka na różach?

2024-07-04 14:42

Skoczek różany to jeden ze szkodników, który atakuje krzewy róż. Skoczek różany wysysając sok z liści róży powoduje, że liście matowieją, stają się szare, żółkną, więdną i przedwcześnie opadają. Podajemy sposoby zwalczania skoczka różanego.

Oprysk róż - zwalczanie skoczka różanego
Autor: GettyImages Zwalczyć skoczka różanego można m.in. poprzez oprysk preparatami chemicznymi

Spis treści

  1. Jak wygląda skoczek różany?
  2. Biologia skoczka różanego
  3. Jak skoczek różany szkodzi różom?
  4. Jak pozbyć się skoczka? Zwalczanie skoczka różanego

Jak wygląda skoczek różany?

Skoczek różany (łac. Typhlocyba rosae, syn. Edwardsiana rosae) to owad z rodziny skoczkowatych (Jassidae). Ma wydłużone ciało o delikatnej, smukłej budowie i jasnokremowej barwie, do 4 mm długości. Skrzydła są nieco dłuższe od ciała. Jaja skoczka różanego są podłużne, białawe, a larwy jasnokremowe i bardzo ruchliwe.

Biologia skoczka różanego

Zimują jaja pod skórą jednorocznych, dwuletnich pędów i w szczelinach kory. Larwy pierwszego pokolenia lęgną się w maju na różach. Żerują na dolnej stronie liścia, początkowo wzdłuż nerwu głównego później na całej blaszce. Podczas rozwoju larw trwającego 17-24 dni, linieją 5 razy. W czerwcu  pojawiają się dorosłe osobniki, z których część składa jaja do nerwów liściowych róż, a część na liście jabłoni i grusz. Tu rodzi się drugie a w sprzyjających warunkach trzecie pokolenie, które wraca na róże we wrześniu i do października składa jaja.

Jak skoczek różany szkodzi różom?

Larwy i osobniki dorosłe, głównie z pokolenia wiosennego nakłuwają liście i wysysają soki. W tym miejscu tworzą się jasne, później żółknące plamki, które przy silnym porażeniu zlewają się tworząc mozaiki. Początkowo plamki pojawiają się wzdłuż nerwu głównego. Liście matowieją, stają się szarawe, więdną i przedwcześnie opadają. Po dolnej stronie liścia dostrzec można drobne, jasne owady.

Dość duże szkody wyrządza na drzewach i krzewach owocowych, zwłaszcza w szkółkach, gdzie na liściach można zaobserwować szarawe, żółknące plamki. Skoczek różany głównie żeruje na różach, jabłoniach, gruszach, śliwach i krzewach owocowych.

Przeczytaj też:

Błędy w uprawie róż - czego nie lubią róże? Czego należy unikać, aby róże pięknie kwitły!

Jak pozbyć się skoczka? Zwalczanie skoczka różanego

  • Zwalczanie chemiczne skoczka różanego. Zwalczamy larwy i osobniki dorosłe preparatami np. Decis, Karate Zeon 050 CS, Sumi-Alpha 050 EC.
  • Zwalczanie naturalne skoczka różanego. Należy regularnie kontrolować rośliny od maja. Przy małej ilości występowania szkodnika można zwalczać mechanicznie, zgniatając go przez liście. Ale przy dużym nasileniu należy pędy wyciąć i zniszczyć. W przypadku pojawiania się szkodnika w tym samym miejscu często pomaga przesadzenie róży. Pomocny może też jest oprysk krzewów róż olejem parafinowym przed wejściem w okres wzrostu.

Zobacz w galerii zdjęć, jakie choroby atakują róże.

#MuratorOgroduje: Naturalne sposoby walki z mszycami

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska