Kwiaty cebulowe i inne rośliny cebulowe, które sadzimy jesienią. Jak przygotować glebę? Jak sadzić cebulki?

2022-08-30 13:28
Rośliny cebulowe
Autor: www.thinkstockphotos.com Cebulki roślin kwitnących wiosną sadzimy do gruntu jesienią

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną przeprowadzamy jesienią. Podpowiadamy jak przygotować glebę pod sadzenie cebul kwiatowych, kiedy i jak głęboko sadzić cebulki poszczególnych gatunków roślin cebulowych.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną po wykopaniu należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu. Dopiero po przejściu okresu spoczynku można sadzić ponownie na miejsce stałe. Nie należy tego robić zbyt wcześnie, bowiem rośliny mogą rozwinąć się jeszcze w bieżącym sezonie, co zmniejszy ich mrozoodporność. Jednocześnie zbyt późne sadzenie może uniemożliwić dobre ukorzenienie cebul przed nadejściem mrozów.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe: jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią

Kiedy jest właściwy termin sadzenia cebulek kwiatowych?

Często (chociaż nie zawsze) sprawdza się reguła: im wcześniej kwitnie roślina wiosną, tym wcześniej jesienią (lub pod koniec lata) można ją sadzić.

Termin sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną:

Jak przygotować glebę do sadzenia cebulek kwiatowych?

Do sadzenia cebulek kwiatowych najlepsza jest gleba lekka, i żyzna (próchniczna), umiarkowanie wilgotna. Podłoże nie powinno być w żadnym wypadku ciężkie i zbite oraz okresowo zalewane - w mokrej ziemi cebulki łatwo gniją. Nie sadźmy cebulek w miejscach, gdzie zbiera się woda deszczowa (np. pod wzniesieniem terenu).

Przed posadzeniem cebul kwiatowych konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W miejscu, gdzie planujemy sadzenie, ziemię należy dobrze spulchnić, rozbijając grudki ziemi oraz usunąć wszystkie chwasty, a także kamienie. Warto podłoże wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem albo gotową ziemią ogrodową (kupioną np. w sklepie ogrodniczym).  Dopiero w tak przygotowaną ziemię sadzimy cebulki.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku. Sadzenie roślin cebulowych

Jak głęboko sadzić cebulki kwiatowe?

Rośliny cebulowe powinno się sadzić na stanowisku słonecznym. Przed sadzeniem cebule warto na wszelki wypadek zaprawić środkiem grzybobójczym (np. Kaptanem).

Głębokość sadzenia zależy od gatunku rośliny. Można przyjąć zasadę, że warstwa podłoża nad cebulą powinna być 2–3-krotnie większa od wysokości cebuli.

Głębokość sadzenia cebulek kwiatowych:

  • przebiśniegi, krokusy, cebulice: około 5cm
  • tulipany: 8–12 cm
  • hiacynty, narcyz: 8–15 cm
  • szachownice, lilie: 15  –20 cm
  • czosnek ozdobny: 5–20 cm.
Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE