Róże – krzewy ozdobne do ogrodu. Sadzenie i rozmnażanie krzewów róż

2012-04-23 12:20

Warto posadzić krzewy róż w ogrodzie - będą cieszyły oczy pięknymi kwiatami. Jakie stanowisko wybrać dla krzewów róż? Jak sadzić i rozmnażać róże?

Róże dobrze rosną na stanowisku słonecznym, przewiewnym, ale nie wietrznym. Nie może być to także miejsce np. przy południowej ścianie domu, bo nadmiar słońca spali kwiaty, zwłaszcza te o ciemnych płatkach. W półcieniu udadzą się niektóre odmiany parkowe i okrywowe ('Alba Meidiland', 'Swany', 'Muscosa').
Najlepsza dla róż jest gleba piaszczysto-gliniasta, wilgotna i przepuszczalna, o średniej zawartości próchnicy i odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Róże słabo rosną na ciężkich glebach gliniastych lub zbyt piaszczystych. Pierwsze należy rozluźnić, dodając piasku, żwiru lub odkwaszonej kory (20-40 l/m2), drugie możemy poprawić, mieszając wierzchnią warstwę z kompostem lub przesezonowanym obornikiem (5 kg/m2). Stanowisko należy przekopać na głębokość 50-60 cm i oczyścić z chwastów, zwłaszcza kłączowych.

Sadzenie krzewów róż

Dołek dla róż powinien być tak głęboki, żeby po posadzeniu miejsce okulizacji znalazło się 3-5 cm poniżej poziomu gleby. Róże z własnym korzeniem (czyli nieszczepione) sadzimy płycej. Możemy go wyłożyć kilkoma łopatami rozłożonego obornika lub kompostu, na którym ustawiamy sadzonkę. Dla krzewów róż z gołym korzeniem zróbmy kopczyk z kompostu lub obornika, na którym rozkładamy luźno korzenie. Po zasypaniu dołu ziemię należy udeptać tak, żeby powstało niewielkie zagłębienie, w którym będzie zbierać się woda, i obficie podlać. Sadząc róże jesienią lub bardzo wczesną wiosną, należy wokół pnia zrobić kopczyk o wysokości 20-30 cm, zabezpieczający korzenie i młode pędy przed mrozem. Nie przycinamy wtedy pędów. Jeśli sadzimy róże nieco później wiosną, nie robimy kopczyka. Pędy nowo posadzonych roślin skracamy na 2-4 oczka nad ziemią.

Zobacz film: Jak prawidłowo sadzić krzewy róż

Sadzonki w pojemnikach można kupować i sadzić przez cały sezon. Jest to bezpieczniejsze, ponieważ bryła korzeniowa nie jest uszkodzona i rośliny łatwiej się przyjmują. Przed sadzeniem rośliny należy obficie podlać, co ułatwi wyjęcie bryły korzeniowej z pojemnika.

Jak rozmnażać róże?

Większość szlachetnych odmian róż rozmnaża się przez okulizację, czyli szczepienie na silnie rosnącym dzikim pędzie (podkładce); odmiany parkowe i okrywowe często rosną na własnym korzeniu. Sadzonki róż najlepiej jest kupować w szkółkach lub sklepach ogrodniczych, w których każdy egzemplarz jest dobrze opisany.
Podaje się nazwę odmiany i podkładki, rozmiary, stanowisko, termin kwitnienia. Mamy do wyboru tanie sadzonki z „gołym korzeniem”, czyli odkrytym systemem korzeniowym, lub znacznie droższe – w doniczkach. Największy wybór róż jest jesienią. Zwracajmy uwagę na ich rozkrzewienie – liczbę pędów i kształt korony, sprawdźmy, czy gałązki nie są pomarszczone, a pąki zaschnięte. Jeśli kupujemy rośliny w pojemnikach, oceńmy, czy liście nie są pokryte plamami, zniekształcone, czy nie mają śladów żerowania szkodników.
Sadzonki z gołym korzeniem możemy sadzić wiosną, zanim rozwiną pąki, i jesienią, do pierwszych przymrozków. Są one sprzedawane prosto z ziemi albo zapakowane z niewielką ilością torfu w woreczki. Pędy często są pokryte woskiem, którego nie trzeba usuwać. Przed sadzeniem należy obciąć martwe lub uszkodzone korzenie i na kilka godzin zamoczyć w wodzie z dodatkiem środka grzybobójczego, np. Topsinu lub Miedzianu. Zbyt długie skracamy do około 20 cm.