Robaki w czereśniach - szkodnik czereśni: nasionnica trześniówka

2021-06-17 10:08
Robaki w czereśniach
Autor: GettyImages Kiedy zauważymy robaki w czereśniach jest już za późno na walkę ze szkodnikiem

Zdarza się, że w owocach czereśni znajdujemy robaki. Są to larwy szkodnika roślin: nasionnicy trześniówki. Dlaczego czereśnie mogą być robaczywe? Co zrobić, aby w czereśniach nie było robaków, robaczywienie czereśni - poradnik.

Robaki w czereśniach - skąd się biorą?

Nasionnica trześniówka to niewielka muchówka (5 mm długości), która ma przeźroczyste skrzydła z charakterystycznymi ciemnymi, poprzecznymi paskami. Na tułowiu dobrze widać żółtą, trójkątną tarczkę. Mimo niewielkich rozmiarów, nasionnica trześniówka jest najgroźniejszym szkodnikiem czereśni (zwłaszcza późnych odmian czereśni), a także wiśni. Szkodnik ten powoduje „robaczywienie owoców czereśni”.

Czereśnie- dlaczego warto je jeść? Co zrobić z czereśni?

Poczwarki nasionnicy trześniówki zimują w glebie pod drzewami, na głębokości 5 cm. Od początku czerwca dorosłe samice składają jaja na powierzchni niewielkich jeszcze owoców czereśni. Jedna samica może złożyć nawet 100–250 jaj. W miejscu nakłucia owocu powstaje charakterystyczne wgłębienie, jednak jest ono trudno zauważalne. Każdą czereśnię oznacza feromonem zapachowym, dając sygnał innym samicom, że te owoc „jest już zajęty”. Dzięki temu nie dochodzi do złożenia kilku jaj na jednym owocu. Po 10–14 dniach z jaj wykluwają się białe, beznogie larwy, długości około 4 mm. Z przyczyn oczywistych owoce takie nie nadają się do spożycia.

Zwalczanie nasionnicy trześniówki – jak zapobiegać robaczywieniu czereśni

Kiedy zauważymy robaczywe czereśnie jest już za późno na walkę ze szkodnikiem. Aby skutecznie zwalczyć szkodnika czereśni - nasionnicę trześniówkę trzeba zastosować oprysk insektycydem w momencie wylotu dorosłych osobników. Trudno jednak gołym okiem zaobserwować małe owady. Można je jednak wabić i złapać – w tym celu stosuje się specjalne żółte tablice lepowe (dostępne w sprzedaży w centrach ogrodniczych). Opryski rozpoczynamy 7 dni po wylocie pierwszych muchówek. Do zwalczania szkodników czereśni stosujemy jeden z preparatów – Calypso, Mospilam, Decis lub Fastac.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze odmiany czereśni do uprawy w ogrodzie przydomowym i na działce >>>

Cięcie czereśni - kiedy i jak przycinać czereśnię >>>

Pielęgnacja drzew owocowych - jak chronić je przed szkodnikami i chorobami? >>>

Quiz czereśniowy - co wiesz o czereśniach?

Pytanie 1 z 12
Czereśnię nazywa się również:
Czereśnie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE