Perukowiec podolski – cięcie i formowanie. Kiedy i jak przycinać krzewy perukowca

2015-04-27 14:44

Perukowiec podolski to krzew ozdobny o bardzo efektownych, puszystych owocostanach. Aby roślina pięknie kwitła każdego roku, warto ją przycinać. Cięcie i formowanie perukowca podolskiego.

Perukowiec podolski (łac. Cotinus coggygria) to krzew obok którego nie sposób przejść obojętnie. Na tle innych roślin wyróżniają go jajowate, zwykle czerwonawe liście, żółtozielone wiechowate kwiaty oraz puszyste, różowe owocostany. Roślinę można ciąć dla uzyskania atrakcyjnego pokroju.

Jak przycinać perukowiec podolski?

Perukowiec to gatunek łatwy w uprawie, który można uprawiać w każdym ogrodzie. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Można prowadzić go w dwóch formach – luźnego krzewu  lub drzewka.

Perukowiec podolski – jako swobodny krzew

Naturalnie rosnący, rozłożysty szeroki krzew przycina się w razie potrzeby. Wiosną sprawdza się jedynie stan zdrowotny rośliny i usuwa pędy uszkodzone, porażone, zbytnio skierowane do wnętrza korony oraz słabe. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym kształcie, można wykonać również cięcie formujące (wiosną lub na przedwiośniu – najlepiej do połowy kwietnia). Wtedy należy skrócić pędy o około 1/3 długości. Ostatni pąk powinien być skierowany na zewnątrz – to ograniczy wzrastanie pędów do wnętrza korony. Co kilka lat zaleca się również prześwietlić i odmłodzić krzew usuwając kilka zbyt gęstych i starych pędów.

Perukowiec podolski – jako formowane drzewko

W przypadku perukowca formowanego na drzewko, należy wybrać pionowo rosnący, silny pęd. Pozostałe pędy i odrosty należy usunąć (w przyszłości prace ponawia się, jeśli jest taka potrzeba). Boczne odgałęzienia wyrastające na pojedynczym pędzie trzeba regularnie skracać – to pobudza krzewienie. Oprócz tego, w sezonie wegetacyjnym można zastosować nawozy potasowe. Rany po silnym cięciu najlepiej posmarować maścią przeciw chorobom grzybowym. Uzyskanie pożądanego, równego pokroju drzewka jest trudniejsze i może sprawić problemy osobom początkującym. Jeśli istnieje ryzyko zniszczenia rośliny, lepiej zaniechać tego rodzaju cięcia.Nie należy przesadzać z siłą cięcia perukowca, gdyż może chorować, w chłodnych miesiącach przemarzać lub przestać kwitnąć.

Drzewa do małego ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE