Perukowiec - cięcie. Kiedy i jak przycinać perukowca?

2024-03-24 15:15

Cięcie i formowanie perukowca podolskiego sprawi, że każdego roku będziemy cieszyć się efektownymi, puszystymi owocostanami. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać krzewy perukowca. Warto też wiedzieć, że cięcie perukowca zależy od sposobu jego prowadzenia. Jak duży rośnie perukowiec? Jak dbać o perukowca?

Spis treści

  1. Cięcie perukowca rosnącego jako swobodny krzew
  2. Kiedy i jak przycinać perukowca rosnącego jako formowane drzewko
  3. Jak wygląda perukowiec podolski? - galeria zdjęć

Perukowiec podolski to krzew obok którego nie sposób przejść obojętnie. Na tle innych roślin wyróżniają go jajowate, zwykle czerwonawe liście, żółtozielone wiechowate kwiaty oraz puszyste, różowe owocostany. Roślinę można ciąć dla uzyskania atrakcyjnego pokroju.

Perukowiec podolski to gatunek łatwy w uprawie, który można uprawiać w każdym ogrodzie. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Można prowadzić go w dwóch formach – luźnego krzewu lub drzewka.

Cięcie perukowca rosnącego jako swobodny krzew

Naturalnie rosnący, rozłożysty szeroki krzew perukowca przycina się w razie potrzeby. Wiosną sprawdza się jedynie stan zdrowotny rośliny i usuwa pędy uszkodzone, porażone, zbytnio skierowane do wnętrza korony oraz słabe.

Jeśli zależy nam na atrakcyjnym kształcie, można wykonać również cięcie formujące - wiosną lub na przedwiośniu – najlepiej do połowy kwietnia. Wtedy należy skrócić pędy o około 1/3 długości. Ostatni pąk powinien być skierowany na zewnątrz – to ograniczy wzrastanie pędów do wnętrza korony. Co kilka lat zaleca się również prześwietlić i odmłodzić krzew, usuwając kilka zbyt gęstych i starych pędów.

Kiedy i jak przycinać perukowca rosnącego jako formowane drzewko

W przypadku perukowca formowanego na drzewko, należy wybrać pionowo rosnący, silny pęd. Pozostałe pędy i odrosty należy usunąć (w przyszłości prace ponawia się, jeśli jest taka potrzeba). Boczne odgałęzienia wyrastające na pojedynczym pędzie trzeba regularnie skracać – to pobudza krzewienie. Oprócz tego, w sezonie wegetacyjnym można zastosować nawozy potasowe.

Rany po silnym cięciu perukowca najlepiej posmarować maścią przeciw chorobom grzybowym. Uzyskanie pożądanego, równego pokroju drzewka jest trudniejsze i może sprawić problemy osobom początkującym. Jeśli istnieje ryzyko zniszczenia rośliny, lepiej zaniechać tego rodzaju cięcia.

Nie należy przesadzać z siłą cięcia perukowca, gdyż może chorować, w chłodnych miesiącach przemarzać lub przestać kwitnąć.

Przeczytaj też:

Jak wygląda perukowiec podolski? - galeria zdjęć

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Cięcie roślin w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany