Pęcherznica kalinolistna - cięcie. Kiedy i jak przycinać pęcherznicę aby była gęsta?

2023-03-15 16:00
Pęcherznica kalinolistna - cięcie
Autor: www.thinkstockphotos.com Systematyczne cięcie pęcherznicy jest konieczne, abykrzew ładnie się prezentował w ogrodzie

Cięcie pęcherznicy kalinolistnej jest konieczne, aby krzew wyglądał atrakcyjnie w ogrodzie. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo ciąć pęcherznicę kalinolistną. Kiedy nie należy przycinać pęcherznicy?

Pęcherznica kalinolistna (łac. Physocarpus opulifolius) to jeden z krzewów ozdobnych zyskujących z roku na roku większą popularność. Dekoracyjny jest pokrój rośliny, jej liście, kwiaty i owocostany. Pęcherznice można wykorzystywać do tworzenia luźnych lub strzyżonych żywopłotów - w tym drugim przypadku cięcie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Spis treści

  1. Pęcherznica - cięcie. Dlaczego krzewy należy przycinać?
  2. Kiedy przycinać pęcherznicę kalinolistną?
  3. Cięcie pęcherznicy - jak to zrobić?
  4. Kiedy nie należy przycinać pęcherznicy?

Pęcherznica - cięcie. Dlaczego krzewy należy przycinać?

Krzewy pęcherznicy osiągają zwykle 2–3 m wysokości i 1,5–2 m szerokości. Na rynku dostępne są odmiany różniące się siłą wzrostu, barwą kwiatów i liści oraz pokrojem. Aby jednak pęcherznica w pełni ukazywała swoje atuty, powinna być regularnie przycinana.

Technika cięcia każdorazowo wygląda jednak podobnie. Formy niskie należy jednak ciąć mniej intensywnie. Prawidłowo cięte pęcherznice charakteryzują się dość zwartym pokrojem, pędami gęsto pokrytymi ząbkowatymi, trójklapowymi liśćmi (to największa ozdoba roślin) i obfitym kwitnieniem.

Kiedy przycinać pęcherznicę kalinolistną?

Pęcherznica kalinolistna najobficiej kwitnie na pędach 2- i 3-letnich. Pęcherznice powinno się przycinać latem po przekwitnięciu - optymalnie od końca lipca do pierwszej połowy sierpnia. Drugim możliwym terminem cięcia pęcherznicy jest jesień.

Cięcie pęcherznicy - jak to zrobić?

Podczas cięcia pęcherznicy należy usunąć u podstawy 1/3–1/4 najstarszych pędów. Oprócz tego należy skrócić o 1/3 długości te pędy, na których w danym roku znajdowały się kwiaty. Wszystkie gałązki należy ścinać tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz (zgodnie z kierunkiem wzrostu pąka). Pędy uszkodzone, chore lub porażone przez szkodniki powinno się oczywiście również usunąć.

Kiedy nie należy przycinać pęcherznicy?

Częstym błędem popełnianym przez miłośników tego gatunku jest wiosenne cięcie, które powoduje wyciekanie soków. Rezultatem może być osłabienie rośliny, nadmierny wzrost i słabe kwitnienie.

Przeczytaj też:

Pęcherznice i tawuły na jednej rabacie >>>

Letnie przycinanie żywopłotów – czy latem trzeba ciąć żywopłoty, kiedy i jak to robić >>>

Cięcie hortensji - kiedy i jak przycinać różne gatunki hortensji? >>>

Cięcie roślin w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE