Kaptur ochronny - dobry sposób osłony roślin w ogrodzie przed mrozem

2015-11-02 9:43

Przed nastaniem zimy niektóre rośliny w ogrodzie trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Są wśród nich także krzewy i młode drzewka. Dobrym sposobem osłony tych roślin przed mrozem jest założenie na nie kaptura ochronnego.

Młode drzewka i róże, a także inne wrażliwe na mróz krzewy najlepiej owinąć słomą, matami słomianymi albo trzcinowymi. Można też użyć grubej tektury falistej, stroiszu (gałęzi z drzew iglastych) lub włókniny. Wszystkie te materiały ocieplają rośliny, a zarazem zapewniają swobodny przepływ powietrza. Należy je owinąć wokół pnia i korony, a następnie związać sznurem. Podstawy roślin warto obsypać kopczykami ziemi lub liśćmi, które zabezpieczą korzenie przed przemarzaniem. Osłony z naturalnych materiałów można przeznaczyć wiosną na kompost.

warto wiedziedć

Czym nie wolno okrywać roślin na zimę

Do osłaniania roślin przed mrozem nie nadaje się natomiast folia bąbelkowa. Wprawdzie chroni przed chłodem, ale nie przepuszcza powietrza. Nawet w okresie spoczynku rośliny oddychają, wytwarzając parę wodną. Para ta będzie się gromadzić pod folią, co grozi zaparzeniem i gniciem pędów. W ciepłe, zimowe dni w mocno rozgrzanych, szczelnie owiniętych folią pędach zaczną krążyć soki, a nocą, gdy temperatura będzie znacznie spadać - rośliny przemarzną.

Kaptur ochronny z agrowłókniny do zimowej osłony roślin w ogrodzie

Kaptur ochronny dwuwarstwowy z agrowłókniny to wygodna metoda ochrony roślin przed mrozem i wysuszającym zimowym wiatrem. Dzięki zastosowaniu dwóch warstw agrowłókiny tworzy się między nimi komora powietrzna. Specjalnie dobrana grubość agrowłóniny tworzy otulinę, która zapewnia prawidłowy przebieg zimowej wegetacji i pomaga przetrwać roślinie aż do wiosny. Dodatkowo kaptury są wyposażone w sznurek ze stoperem do łatwego zamykania.

Kaptury z agrowłókniny są powszechnie dostępne w punktach sprzedaży oferujących produkty do ogrodu. Można je kupić na sztuki. Zanim pójdziemy na zakupy, sprawdźmy jakie rośliny w naszym ogrodzie potrzebują zimowej ochrony i policzmy ile kapturów będziemy potrzebować. Koniecznie weźmy pod uwagę rozmiary rośliny, abyśmy mogli dopasować odpowiedni kaptur (w sprzedaży są kaptury różnej wielkości). Lepiej kupić nieco większy niż za mały, aby uchronić się przed uszkodzeniem rośliny podczas nakładania.

Jak założyć kaptur ochronny na roślinę

Założenie kaptura ochronnego na roślinę jest proste:

1. Kaptur ochronny zakładamy na roślinę zaraz po wystąpieniu pierwszych jesiennych przymrozków, a zdejmujemy wczesną wiosną.2. Nakładamy kaptur ochronny na roślinę, zaczynając od jej wierzchołka i rozciągając go do podstawy. 3. Następnie zaciągamy sznurek znajdujący się w dolnej części kaptura - takie zabezpieczenie zapobiegnie ściąganiu kaptura przez wiatr.

Agrimpex-kaptur-ochronny
Autor: materiały prasowe Kaptur ochronny Agrimpex to odpowiednie zimowe zabezpieczenie roślin, które pozwoli im przetrwać niesprzyjającą aurę (fot. Agrimpex)
Zabezpieczenie roślin w ogrodzie na zimę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE