Nawłocie: zwiastuny jesieni. Uprawa i zastosowanie nawłoci

2014-07-17 10:08

Nawłocie to byliny kwitnące na przełomie lata i jesieni. Żółte, miododajne kwiaty nawłoci zapowiadają polską złotą jesień. Podpowiadamy jak uprawiać nawłoć w ogrodzie. Uprawa i zastosowanie nawłoci.

Nawłocie to popularne byliny o krzaczastym pokroju, dorastające zwykle do 1–1,5 m wysokości. Ich kwitnienie zapowiada nadejście jesieni. Żółte, miododajne kwiaty nawłoci zbudowane są z drobnych koszyczków zebranych w wiechokształtne grona albo skupionych w pęczki.

Uprawa nawłoci w ogrodzie

Nawłocie nie są roślinami wymagającymi, rosną nawet na stanowiskach, na których panują trudne warunki. Tym bylinom potrzeba niewiele, aby dobrze się rozwijały. Można je uprawiać zarówno na glebach suchych, jak i umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko dla nawłoci może być słoneczne, ale także półcieniste.Uprawiając nawłocie w ogrodzie należy pamiętać o corocznym przycięciu tuż nad ziemią suchej części nadziemnej – cięcie to wykonuje się jesienią labo wiosną. Młode pędy wyrosną z kłącza znajdującego się pod powierzchnią ziemi. Warto także ścinać przekwitające kwiatostany.Nawłocie to rośliny dość ekspansywne, dlatego aby ograniczyć ich rozrastanie się i zagłuszanie innych roślin na rabacie, co roku warto usuwać nadmiernie rozrastające się kłącza.Nawłocie rozmnaża się przez podział karp wiosną (w marcu–kwietniu) bądź przez nasiona wysiewane jesienią albo wiosną. Trudniejszym sposobem rozmnażania nawłoci jest rozmnażanie za pomocą sadzonek pędowych ścinanych w kwietniu–maju.

Zastosowanie nawłoci

Nawłocie znakomicie nadają się do tworzenia w ogrodzie naturalistycznych obsadzeń. Wyższe gatunki i odmiany nawłoci wykorzystuje się do tworzenia grup ogrodowych, natomiast nawłocie niższe i o słabszym wzroście sadzi się na rabatach bądź skalniakach, a nawet tworzy z nich obwódki. Na rabatach nawłocie bardzo dobrze komponują się z bylinami o ozdobnych liściach, albo z innymi roslinami kwitnącymi w tym samym czasie, np. marcinkami czy jeżówką.Kwiatostany nawłoci nadają się na kwiat cięty, często wykorzystuje się je jako wypełniacze bukietów.

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają