Nasionnica jabłkówka - szkodnik pestkowych roślin owocowych

2016-08-11 8:00
Nasionnica jabłkówka
Autor: www.thinkstockphotos.com Nasionnica jabłkówka

Nasionnica jabłkówka to szkodnik atakujący rośliny owocowe, głównie jabłoń, gruszę, śliwę i wiśnię. Szkodliwe są larwy, które wgryzają się w miąższ owoców, powodując ich robaczywienie i przedwczesne opadanie. Uszkodzone owoce całkowicie nie nadają się do jedzenia, przeważnie gniją jeszcze na drzewie.

Nasionnica jabłkówka (łac. Rhagoletis pomonella) to szkodnik atakujący rośliny owocowe, głównie jabłoń, gruszę, śliwę i wiśnię.

Nasionnica jabłkówka: opis szkodnika

Nasionnica jabłkówka to owad z rodziny nasionnicowatych (Trypetidae). W Polsce nasionnica jabłkówka naturalnie nie występuję, może zostać jedynie zawleczona razem z transportem owoców w innych krajów. W warunkach naturalnych pierwotnym miejscem żerowania tego szkodnika były krzewy głogu. Odpowiednikiem tego szkodnika u nas jest nasionnica trześniówka i podobnie jak ona osiąga ona do 5 mm długości. Skrzydła są przeźroczyste z charakterystycznymi czarnymi zygzakami. Za tułowiem występuje charakterystyczna biała tarczka oraz czarno białe pasy na tułowiu wzdłuż i w poprzek na odwłoka. Larwa nasionnicy jabłkówki jest kremowa.

Nasionnica jabłkówka: biologia rozwoju

Wylot dorosłych much trwa od czerwca do września. Za ich rozprzestrzenianie odpowiedzialny jest głównie wiatr, gdyż są to owady, które niechętnie latają pozostając cały czas na jednym miejscu żerowania. Samice składają jaja tuz pod skórkę owoców. Dojrzałe larwy wychodzą z owoców i opadaj na ziemię tam w postaci poczwarki zimują.

Nasionnica jabłkówka: objawy żerowania

Dorosłe owady nie są szkodliwe, żywią się głównie pyłkiem oraz nektarem kwiatowym. Szkodliwe są głównie larwy, które wgryzają się w miąższ owoców powodując ich robaczywienie i przedwczesne opadanie.

Zwalczanie nasionnicy jabłkówki

  • Chemiczne

Nasionnica jabłkówka jest owadem, który nie ma zbyt wielkiego znaczenia wśród szkodników drzew owocowych. Jednak w przypadku jej wystąpienia trudno zaplanować ochronę chemiczną. Podobnie jak nasionnica trześniówka ma długi i nieregularny okres wylotu dorosłych much, a larwy które żerują wewnątrz owocu, są odporne na środki chemiczne i praktycznie niemożliwe do zwalczenia.

  • Naturalne

Owoce z widocznymi objawami żerowania larw należy niezwłocznie usuwać. Larwy nasionnicy jabłkówki maja wroga naturalnego w postaci błonkówki z rodziny męczelkowatych: Utetes canaliculatusDiachasmimorpha mellea oraz Diachasma alloeum.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE