Najgroźniesza choroba pomidorów. Jakie są objawy i jak ją zwalczać?

2024-07-15 14:36

Rak bakteryjny pomidora to jedna z najgroźniejszych chorób tego warzywa. Dowiedz się, jakie są objawy i jak go zwalczać.

Rak bakteryjny pomidora
Autor: GettyImages Objawy raka bakteryjnego pomidora

Spis treści

  1. Jak wygląda rak bakteryjny pomidora?
  2. Jakie rośliny atakuje rak bakteryjny pomidora?
  3. Rak bakteryjny pomidora - pochodzenie choroby i cykl rozwojowy
  4. Co na raka bakteryjnego pomidora?
  5. Pomidory w ogrodzie. Zdjęcia 

Rak bateryjny pomidora to choroba pomidorów wywoływana przez bakterię Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis.

Jak wygląda rak bakteryjny pomidora?

Rak bakteryjny pomidora występuje we wszystkich fazach rozwoju  rośliny na liściach, łodygach i owocach. Porażone rośliny charakteryzuje wolniejszy wzrost, czasami ulegają karłowaceniu bez możliwości plonowania. Choroba może wystąpić w formie utajonej, a widoczne objawy to zwijanie się i zasychanie liści z czasem pojawiają się żółtobrunatne plamy i roślina więdnie.

Lokalnie pojawiają się na liściach jasne milimetrowe plamki z czasem powiększają się i zapadają. Jednak rozpoznanie wizualne bywa mylne, ponieważ te objawy występują również przy innych chorobach. Porażone siewki najczęściej zamierają. Na owocach tworzy się efekt ptasich oczek - ciemne punkty z jasną obwódką.

Również zmniejszone jest przyleganie szypułki do pomidora. Charakterystyczne przy wczesnym porażeniu jest brak tworzenia nasion. Porażenie nie wpływa na smak i owoce mogą być wykorzystywane w przetwórstwie, ale nie mniej nie przedstawiają wartości handlowej co powoduje straty ekonomiczne.

Jakie rośliny atakuje rak bakteryjny pomidora?

Rak bakteryjny pomidora poraża krzewy pomidorów w uprawie polowej i szklarniowej.

Rak bakteryjny pomidora - pochodzenie choroby i cykl rozwojowy

Zakażone nasiona są źródłem pierwotnego zakażenia. Patogen może przetrwać do 18 miesięcy (nawet do 3 lat)  w resztkach roślinnych w wilgotnej glebie, natomiast w suchym podłożu do 8 miesięcy. Na konstrukcji szklarni bakteria przeżywa około 3 miesiące. Początkowe objawy choroby pomidorów pojawiają się przed dojrzewaniem owoców. Na jej szybszy wzrost ma wpływ wysoka temperatura ( 25-28 st. C). Patogen wnika do tkanek roślinnych przez zranienie.

Prace pielęgnacyjne (usuwanie bocznych pędów, przerzedzanie owoców) przyczyniają się do rozprzestrzeniania choroby i występowania infekcji wtórnych. Również pyłek przenoszony przez wiatr zwiększ występowanie infekcji. Choroba pomidorów przez dłuższy czas może rozwijać się bezobjawowo.

Co na raka bakteryjnego pomidora?

  • Zwalczanie chemiczne. Należy stosować oprysk na bazie preparatów miedziowych lub środki zawierające ekstrakt grejpfruta, co ogranicza infekcje wtórne. Szklarnię  i wszystkie elementy wnętrza po zakończonej uprawie pomidorów zaatakowanych przez chorobę odkazić jednym z dezynfektantów o działaniu bakteriobójczym (podchloryn sodu).
  • Zwalczanie naturalne. Rak bakteryjny pomidora w Polsce podlega kwarantannie. Porażone rośliny trzeba usunąć i spalić. Opadłe owoce zbierać. Usuwając liście i pędy pomidorów należy je odłamywać nie używać noża. Należy utrzymywać niską wilgotność powietrza. Jeżeli choroba pomidorów wystąpiła w gospodarstwie  to najlepiej przez następne trzy lata nie uprawiać pomidorów.

Pomidory w ogrodzie. Zdjęcia 

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory
#MuratorOgroduje: Sadzenie pomidorów
Materiał sponsorowany