Laurowiśnia ma żółte liście. Co oznacza żółknięcie liści laurowiśni? Jak zwalczać choroby laurowiśni?
Laurowiśnia to krzew zdobiący wiele ogrodów. Jednak czasami krzew zaczyna słabnąc, co widoczne jest przede wszystkim na liściach: stają się żółte, a czasami nawet usychają. Co może być przyczyną żółknięcia liści? I co można zrobić, by zwalczyć choroby? Są sposoby, by roślinę uratować.
Autor: GettyImages
Zaletą laurowiśni, jako rośliny żywopłotowej, jest to, że szybko rośnie
Spis treści
Co to jest laurowiśnia?
Laurowiśnia wschodnia to krzew ozdobny, który także nazywany jest laurośliwą, wawrzynośliwą czy śliwą wawrzynolistną. Ten wieloletni krzew lub drzewo o wysokości do 4 metrów oryginalnie rośnie przede wszystkim na Bałkanach, w rejonie Kaukazu i w Azji Mniejszej. To obszary, gdzie panuje ciepły klimat, dlatego laurowiśnia jest mało odporna na silne mrozy i w naszym kraju powinna być sadzona na południu czy południowym zachodzie.
Laurowiśnia, jak nawet nazwa wskazuje, ma grube, błyszczące, ciemnozielone liście, przypominające te na drzewie laurowym (wawrzynowym). Dodatkowo atutem rośliny jest to, że nie traci liści zimą. Cenione są także kwiaty tego krzewu, okres kwitnienia zaczyna się w kwietniu i trwa do maja. Dlatego laurowiśnia bywa ozdobą ogrodów i sadzona jest zarówno jako pojedynczy krzew, jak i w grupie, tworząc żywopłot. Laurowiśnia jest także uprawiana w donicach, co ułatwia przetrzymanie jej na okres zimy w ciepłym miejscu.
Autor: GettyImages
Zaletą laurowiśni, jako rośliny żywopłotowej, jest to, że szybko rośnie
Co lubi laurowiśnia?
Roślina, by dobrze się rozwijała, powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki glebowe, a laurowiśnia jest tu dość wymagająca. Potrzebuje ziemi żyznej, próchniczej, przepuszczającej, w której utrzymuje się stale wilgoć. Krzew źle znosi brak wody, dlatego w okresie suszy roślinę należy regularnie podlewać.
Jeśli chodzi o odczyn pH podłoża, to powinien być wysoki, czyli obojętny bądź zasadowy. Dobrze, by gleba miała dużą zawartość wapnia, dodatkowo można roślinę ściółkować. Jeśli chodzi o stanowisko, w którym chcemy zasadzić laurowiśnię, to powinno być osłonięte od zimnych wiatrów i ciepłe. Natomiast do zasadzenia wybieramy miejsca w półcieniu i w cieniu. Jest to niestety krzew mało odporny na niskie temperatury, dlatego zalecane jest, by na jesieni laurowiśnie zabezpieczyć, stosujemy do tego włókninę czy słomę, którymi owijamy luźno krzew.
Dlaczego liście laurowiśni żółkną?
Krzew laurowiśni, choć źle znosi mrozy, to jednak generalnie jest dość odporny. Przede wszystkim nie szkodzą mu zanieczyszczenia, dlatego może być uprawiany na przykład blisko ulicy. Roślina nie jest także zbyt podatna na ataki chorób i szkodników, choć zdarza się, że krzew bywa dotknięty mączniakiem. Jeśli laurowiśnia ma żółte liście lub zaczyna schnąć, może być tego kilka przyczyn:
- mączniak – to choroba grzybowa na liściach laurowiśni. Zwykle przenoszona jest z roślin uprawianych w pobliżu, takich jak porzeczka, róża czy floksy. By zwalczyć zarazę najlepiej zastosować odpowiedni preparat grzybobójczy przeznaczony do mączniaka.
- mróz – zeschnięte gałęzie i liście po zimie oznaczają, że krzew przemarzł. By go uratować, należy podciąć obumarłe gałęzie tuż przy ziemi, co powinno pobudzić roślinę do puszczenia młodych pędów. Niestety, mróz jest największym zagrożeniem dla laurowiśni.
- przelanie – żółknięcie liści może być także spowodowane nagromadzenia się wody w glebie. Zdarza się to w przypadku intensywnych opadów i gdy laurowiśnia rośnie w nieprzepuszczającym podłożu. Trzeba wówczas zadbać, by roślina miała zapewniony odpowiedni drenaż. Jeśli krzew rośnie w donicy, to nie podlewamy jej do momentu, aż powierzchnia ziemi będzie sucha. Laurowiśnia nie powinna być hodowana w pojemniku bez dziurek do odpływu wody. Jeśli tak się dzieje, to trzeba roślinę wsadzić do donicy z odpływem i warstwą drenażową, może to być ok. 5 cm drobnego żwiru. Usuwamy także pożółkłe liście, ewentualnie obumarłe pędy. Możemy także na koniec roślinę spryskać środkiem przeciwgrzybicznym. Dzięki tym zabiegom laurowiśnia powinna odżyć i puścić młode gałązki.