Kiedy i jak przesadzać lilie wodne?

2018-07-19 17:10

Lilie wodne są wspaniałą ozdobą każdego oczka wodnego. Zdarza się, że ich liście i kwiaty wystają ponad powierzchnie wody. Czy to jst znak, ze trzeba je przesadzić. Podpowiadamy kiedy i jak przesadzać lilie wodne rosnące w koszach w oczku wodnym.

Lilie wodne, czyli grzybienie, rozrastają się dość szybko i z czasem pojemnik, w którym są posadzone, robi się za ciasny. Sygnałem, że rosną w zbyt dużym zagęszczeniu, są kwiaty i liście wynurzające się ponad powierzchnię wody (powinny pływać po jej lustrze).

Kiedy przesadzać lilie wodne

Zwykle lilie wodne przesadza się raz na kilka lat, najlepiej wiosną, zanim rozwiną się liście. Można je też przesadzać pod koniec lata (we wrześniu), kiedy kończą już wzrost, ale jest jeszcze na tyle wcześnie, że zdążą się przed zimą ukorzenić.

Przy okazji przesadzania można lilie wodne rozmnożyć przez podział roślin. Po wyjęciu z kosza tnie się kłącza ostrym nożem na fragmenty – każdy musi mieć zdrowe pąki. Miejsce przecięcia dobrze jest przysypać węglem drzewnym, żeby zapobiec rozwojowi chorób.

>>Przeczytaj też: OCZKO WODNE ROŚLINY: jak sadzić i pielęgnować rośliny w oczku wodnym

Jak przesadzać lilie wodne

Kłącza lilii wodnych sadzi się w ażurowych pojemnikach. Dzięki temu do korzeni będzie docierała świeża woda z dużą zawartością tlenu. Wnętrze pojemnika warto wyłożyć jutową tkaniną, co zapobiegnie przedostawaniu się podłoża, w którym posadzono rośliny, do wody. Do uprawy lilii wodnych dobra jest mieszanka czterech części ziemi ogrodowej (nie powinna być zasilana nawozami mineralnymi) połączonej z jedną częścią gliny. W trakcie sadzenia lilii wodnych w pobliżu ich korzeni można umieścić granulki wolno działającego nawozu.

>>Przeczytaj też: LILIE WODNE: ozdoba oczka wodnego. Lilie wodne: uprawa, sadzenie, odmiany do oczek wodnych

Oczko wodne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.