Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej – jak ochronić borówkę przed nadejściem zimy?

2017-08-09 12:42 Michał Mazik

Borówka wysoka bywa rośliną kapryśną w uprawie i ma specyficzne wymagania. Przez cały okres wegetacyjny należy zadbać o zapewnienie jej podstawowych potrzeb. Oprócz tego ważna jest także pielęgnacja po zbiorach, obejmująca m.in. dobre przygotowanie krzewów do nadejścia zimy.

Borówka wysoka (łac. Vaccinium corymbosum), powszechnie nazywana borówką amerykańską, ma specyficzne potrzeby glebowe: preferuje podłoża żyzne, umiarkowanie przepuszczalne o silnie kwaśnym odczynie (pH = 3,8-4,8). Roślina ma płytki system korzeniowy, dlatego należy ją regularnie nawadniać i dokarmiać. W dodatku jej korzenie wytwarzają małą liczbę włośników, przez co pobieralność korzeni jest niewielka. Jak poprawić kondycję borówki amerykańskiej na jesieni i przygotować ją do przetrwania zimy?

Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej - zastosuj szczepionki mikoryzowe

Szczepionki mikoryzowe warto aplikować krzewom borówki wysokiej już na etapie sadzenia. Jeśli nie zrobiliśmy tego do tej pory, równie dobrym terminem na ich stosowanie jest jesień. Symbioza korzeni borówki z grzybami ma wiele korzyści. Przede wszystkim w ten sposób niweluje się ograniczenia związane z małą ilością włośników na korzeniach. Borówki, którym zaaplikowano szczepionki mikoryzowe, mogą pobierać wodę i składniki pokarmowe nawet kilkudziesięciokrotnie skuteczniej. Ponadto rośliny lepiej reagują na stres, są bardziej odporne na niekorzystne czynniki biotyczne i abiotyczne: choroby (w tym fuzariozę i fytoftorozę), szkodniki, mróz i wiosenne przymrozki. Warto więc je traktować jako ochronę przed „zimą”.

>>Przeczytaj też: Borówka amerykańska - sadzenie i pielęgnacja

Jesienne nawożenie borówki amerykańskiej jest inne niż nawożenie w sezonie

Borówkę amerykańską przez cały sezon wegetacyjny należy dokarmiać nawozami zakwaszającymi glebę. Wiosną mogą to być nawozy zawierające azot (np. siarczan amonu i mocznik). Często są to nawozy specjalistyczne – dedykowane dla grupy roślin kwasolubnych lub specjalnie dla borówki. Optymalne średnie dawki wynoszą 30-50 kg/ha azotu, 50-75 kg potasu, 20-50 kg/ha fosforu oraz 20-80 kg/ha magnezu. Oczywiście, stosowanie poszczególnych nawozów (i odpowiednich dawek) powinno być poprzedzone analizą laboratoryjną pobranych próbek gleby (np. w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej).
Późnym latem i jesienią można jeszcze stosować nawozy zawierające fosfor i potas. Wymienione pierwiastki wpływają m.in. na efektywniejszy rozwój korzeni, pobudzają krzewienie i przygotowanie roślin do nadejścia mrozów. Popularnym jesiennym nawozem jest sól potasowa. Czasem stosuje się także inne nawozy zawierające potas w formie chlorkowej (Amofoska, Polifoska, Potafoska). Przy widocznych niedoborach potasu (zamieranie wierzchołków pędów, słabszy wzrostu liści, nekrozy i brązowe plamek na liściach) zaleca się zastosować nawożenie dolistne. Jesienią nawozy fosforowe stosuje się w niewielkiej ilości – może to być superfosfat. Objawem niedoboru fosforu (zjawisko występuje rzadko) jest m.in. matowienie liści.

>>Przeczytaj też: Jesienne sadzenie borówki amerykańskiej – do kiedy można sadzić borówkę i jak to zrobić

Podlewanie borówki jesienią i inne zabiegi pielęgnacyjne

Jesienią zaleca się wykonać dokładne nawadnianie krzewów borówki wysokiej. W tym wypadku nie należy żałować wody – rośliny powinny zgromadzić zapas. Warto jednocześnie ochronić korzenie przed mrozem, usypując grubą warstwę ściółki (nawet 30 cm), najlepiej z kory, trocin, igliwia, rozdrobnionych pędów roślin iglastych - zrębek). Taka ściółka nie dość, że chroni przed ujemnymi temperaturami, wysuszeniem i zachwaszczeniem, to dodatkowo w lekkim stopniu powoduje zakwaszenie podłoża. Na mniejszym areale, np. w przydomowym ogrodzie, można osłonić także nadziemną cześć, używając słomy lub agrowłókniny.

Mimo że zasadnicze cięcie krzewów borówki stosuje się na przedwiośniu, zabieg może okazać się konieczny także w okresie jesiennym. Po zbiorach plantacje warto zlustrować w poszukiwaniu oznak chorobotwórczych na pędach (np. w przypadku wystąpienia zgorzeli pędów). Na zgorzel szczególnie podatne są odmiany 'Blueray', 'Berkeley', 'Earliblue', 'Darrow'. Pędy powinny być wycięte poniżej miejsca infekcji – aż do zdrowej tkanki. Ponadto cięcie sanitarne obejmuje także pędy zaschnięte. W obu przypadkach wycięte fragmenty roślin należy usunąć z plantacji i spalić, aby nie stały się źródłem występowania chorób w kolejnych sezonach. Z cięciem pędów drobnych, rosnących pod nienaturalnym kątem, itp. trzeba poczekać do lutego lub marca. Nadmierne cięcie może pobudzić przyrost nowych pędów i tym samym osłabić mrozoodporność borówek.

Zabiegi jesienne pomogą borówce amerykańskiej przezimować bez strat, a ponadto ograniczą ryzyko występowania chorób i zwiększą plon w przyszłym roku. Dlatego nie można przespać tego okresu, mimo że jest już po zbiorach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE