Jaka ziemia pod wrzosy? To musi być szczególne podłoże!

2023-09-19 12:09
Sadzenie wrzosów
Autor: GettyImages Wrzosy najczęściej sadzimy jesienią, bo właśnie wtedy ich asortyment w sklepach i centrach ogrodniczych jest największy

Wrzosy to wyjątkowa ozdoba jesiennych ogrodów. Zanim posadzimy wrzosy w ogrodzie, trzeba dobrze przygotować dla nich miejsce. Szczególną uwagę należy zwrócić na podłoże. Jaką ziemię lubią wrzosy?

Spis treści

  1. Jaka ziemia pod wrzosy?
  2. Jak przygotować w ogrodzie miejsce pod wrzosy?
  3. Co zrobić, aby wrzosy dobrze przezimowały?

Kwitnące w jesiennych miesiącach wrzosy tworzą w ogrodzie niezwykłe, barwne plamy, które doskonale ożywiają jesienne rabaty. Aby stworzyć wyjątkową dekorację ogrodu, najlepiej posadzić wrzosy w grupach - wtedy będą tworzyć kolorowe kobierce kwitnących krzewinek. Warto założyć w ogrodzie wrzosowisko złożone z różnych odmian wrzosów o kwiatach w kolorach białym, różowym, fioletowym czy czerwonym.

Jednym z podstawowych warunków dobrego wzrostu i obfitego kwitnienia wrzosów jest zapewnienie im właściwego podłoża. Jeśli ziemia dla wrzosów nie będzie odpowiednia, rośliny te nie będą dobrze rosły i kwitły.

Jaka ziemia pod wrzosy?

Ziemia do uprawy wrzosów powinna być przepuszczalna, piaszczysta, raczej sucha. Ale najważniejszy jest odczyn podłoża: ziemia dla wrzosów musi być zdecydowanie kwaśna o pH mieszczącym się w granicach od 3,5 do 4,5.

Wrzosy nie będą rosnąć w ziemi zasadowej, wapiennej, ciężkiej, gliniastej i podmokłej. Korzenie wrzosów nie mogą stać w wodzie – jeśli będą zalewane, wtedy rośliny będą chorować, przestaną rosnąć, mogą zamierać.

Jak przygotować w ogrodzie miejsce pod wrzosy?

Przed posadzeniem wrzosów w ogrodzie trzeba starannie przygotować dla nich miejsce. Wrzosy najlepiej rosną na stanowisku dobrze nasłonecznionym, ciepłym i zacisznym. W miejscu, gdzie planujemy posadzić wrzosy, trzeba odpowiednio przygotować ziemię.

Wrzosów nie należy sadzić do zwykłej ziemi, jaka jest w ogrodzie. Trzeba przed posadzeniem przygotować ziemię dla wrzosów. W tym celu najlepiej w miejscu, w którym chcemy posadzić wrzosy, zdjąć wierzchnią warstwę ziemi ogrodowej (około 15 cm), rozłożyć w to miejsce kwaśny torf i przekopać na głębokość szpadla.

Można także do sadzenia wrzosów użyć specjalnych podłoży dla wrzosów, dostępnych w sprzedaży w sklepach i centrach ogrodniczych. Jeśli ziemia w ogrodzie jest nieprzepuszczalna, dodatkowo trzeba wykonać drenaż w miejscu, gdzie będziemy sadzić wrzosy.

Co zrobić, aby wrzosy dobrze przezimowały?

Aby wrzosy dobrze przezimowały trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Gdy pojawią się pierwsze przymrozki (ale jeszcze przed nadejściem większych mrozów) wrzosy trzeba obficie podlać, a następnie okryć stroiszem albo zimową agrowłókniną. To zabezpieczy krzewinki przed zimnymi wiatrami oraz mocnym słońcem - to dwie przyczyny mogące powodować wysychanie roślin. Zimą warto strzepywać z roślin śnieg, aby pod jego ciężarem nie wyłamały się pędy.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Wrzosowisko: ogród pełen wrzosów [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE