Jak i kiedy przesadzać świerki i żywotniki?

2009-07-28 2:00

Czy można przesadzać świerki srebrne i żywotniki, które mają około 3 m wysokości? Kiedy i jak najlepiej to zrobić?

Świerki srebrne (potoczna nazwa świerków kłujących) i żywotniki (zwane tujami) dość dobrze znoszą przesadzanie. Rośliny trzymetrowej wysokości są jednak duże i ich przesadzenie może sprawić kłopot. I to nie tylko dlatego, że to dość skomplikowany zabieg, ale również dlatego, że rośliny należy przesadzać z bryłą korzeniową, a jest ona ciężka (bryła średnicy 50 cm waży ponad 100 kg). Koniecznie więc trzeba zapewnić sobie pomoc drugiej osoby. Iglaki te najlepiej przesadzać od końca września do połowy października lub wiosną w kwietniu i maju – zanim zaczną się rozwijać pąki.

Aby rośliny lepiej zniosły przesadzenie, warto je do tego przygotować rok wcześniej, przecinając wokół nich korzenie (należy to zrobić poza obrysem formowanej bryły korzeniowej). Przesadzanie drzewa najlepiej zacząć od podwiązania gałęzi do pnia. Ułatwi to pracę i uchroni gałęzie przed uszkodzeniem.

Potem trzeba uformować bryłę korzeniową (jej wielkość powinna być równa mniej więcej 1/3 wysokości drzewa). W tym celu należy wykopać ostrym szpadlem rów na głębokość około 50 cm, poza obrębem przewidzianej bryły korzeniowej. Następnie widłami trzeba ostrożnie usunąć nadmiar ziemi. Należy uważać, by pozostawić jak najwięcej drobnych korzeni – to właśnie nimi rośliny pobierają z ziemi niezbędne do życia składniki. Na koniec wystarczy podciąć szpadlem bryłę korzeniową od dołu i mocno owinąć jutą lub folią, a następnie ciasno obwiązać sznurkiem, by zabezpieczyć ją przed rozpadnięciem.

Tak przygotowaną roślinę można ostrożnie przetransportować na miejsce sadzenia. Dół, w którym będzie rosło drzewo, powinien być mniej więcej o 30 cm szerszy i 10 cm głębszy niż jego bryła korzeniowa. Jego dno i boki należy obłożyć żyzną ziemią (może to być ziemia ogrodowa wymieszana z kompostem lub kwaśnym torfem w proporcji 1:1). W tak przygotowanym dole należy umieścić roślinę i po ostrożnym rozwinięciu tkaniny zabezpieczającej bryłę korzeniową obsypać ją żyzną ziemią. Roślina powinna być posadzona na takiej samej głębokości, na jakiej rosła.

Nowo przesadzone drzewo trzeba solidnie opalikować, a następnie podlać. Jeśli drzewo sadzone jest jesienią, warto wokół jego pnia usypać kopczyk ziemi. Zabezpieczy on korzenie przed mrozem. Wiosną ziemię należy rozgarnąć, formując misę. Można ją wypełnić grubą warstwą rozdrobnionej kory, by zmniejszyć parowanie wody z gleby.

Przesadzone rośliny trzeba przez pierwsze dwa lata starannie pielęgnować: systematycznie podlewać (nawet raz dziennie!) i raz do roku nawozić. Jeśli pojawią się pierwsze oznaki więdnięcia, należy je cieniować specjalnymi siatkami.