Gorzka zgnilizna jabłek - choroba przechowalnicza jabłek

2016-08-08 8:00

Gorzka zgnilizna jabłek to choroba, której objawy pojawiają się podczas przechowywania owoców. Co wywołuje gorzką zgniliznę jabłek i jakie są jej objawy? Jak zwalczać gorzką zgniliznę jabłek - zwalczanie chemiczne i naturalne.

Gorzka zgnilizna jabłek to choroba atakująca jabłka i gruszki, której objawy pojawiają się podczas przechowywania owoców.

Gorzka zgnilizna jabłek - co wywołuje chorobę

Gorzka zgnilizna jabłek wywoływana jest przez grzyby:

  • Pezicula alba Gunthrie, st. konidialne Gloeosporium album Osterw.
  • Pezicula malicortis (Jacks.) Nannf., st. konidialne Gloeosporium perennans Leller et Childs
  • rzadziej Glomerella cingulata (Stonem.) Spauld. et Schrenk, st. konidialne Gloeosporium fructigenum Berk.

Gorzka zgnilizna jabłek - objawy i szkodliwość

Gorzka zgnilizna jabłek to choroba przechowalnicza. Pod koniec okresu przechowywania na owocach pojawiają się brunatne, okrągłe przebarwienia wokół zainfekowanych przetchlinek. Plamy te stopniowo powiększają się a ich średnica może dochodzić do kilku centymetrów. Charakterystycznym efektem jest zapadanie się miąższu w obrębie plamy, która w centralnej części jest ciemniejsza, często z widocznymi drobnymi wypukłościami  i wyciekami– skupiskami zarodników grzyba. Owoce z objawami choroby mają gorzki smak. Patogen ostatecznie powoduje zgniliznę całego owocu.  Szkodliwość choroby jest duża w latach o dużej wilgotności powietrza. Może ona doprowadzić do strat w wysokości  30-50 proc. przechowywanych owoców.

Gorzka zgnilizna jabłek - pochodzenie choroby i cykl rozwojowy

Grzyby wywołujące gorzką zgniliznę jabłek rozmnażają się w sposób bezpłciowy wytwarzając dużą ilość zarodników konidialnych oraz płciowo przez zarodniki workowe. Ta druga forma rozmnażania występuje dużo rzadziej i odgrywa bardzo niewielką rolę w infekcjach. Zarodniki konidialne głównie odpowiedzialne za infekcje znajdują się na pędach i krótkopędach drzew, często powodując na nich zgorzel kory jabłoni. Do infekcji owoców dochodzi od czerwca do jesieni. Zarodniki kiełkują na powierzchni owoców a strzępki grzybni wnikają do przetchlinek. Przez kilka miesięcy, zarówno jeszcze na drzewie jak i w przechowalni , grzybnia rozwijają się na owocach bezobjawowo. Gdy jednak owoce w przechowalni osiągają dojrzałość, uaktywnia się i powoduje ich gnicie.  

Gorzka zgnilizna jabłek - zwalczanie chemiczne

Zwalczanie chemiczne polega na jednym (a w latach o dużej wilgotności powietrza i częstych opadach dwóch) zabiegach na cztery do dwóch tygodni przed zbiorem owoców. Aktualnie do zwalczania zarejestrowane są 4 preparaty: Bellis 38 WG, Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC, Zato 50 WG. Należy je stosować zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania.

Gorzka zgnilizna jabłek - zwalczanie naturalne

Dbanie o higienę kory drzew. Prawidłowe cięcie i zasklepianie ran po nim np.  przez zamalowywanie białą farbą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE