Gorzka zgnilizna jabłek - choroba przechowalnicza jabłek

2016-08-08 8:00

Gorzka zgnilizna jabłek to choroba, której objawy pojawiają się podczas przechowywania owoców. Co wywołuje gorzką zgniliznę jabłek i jakie są jej objawy? Jak zwalczać gorzką zgniliznę jabłek - zwalczanie chemiczne i naturalne.

Gorzka zgnilizna jabłek to choroba atakująca jabłka i gruszki, której objawy pojawiają się podczas przechowywania owoców.

Gorzka zgnilizna jabłek - co wywołuje chorobę

Gorzka zgnilizna jabłek wywoływana jest przez grzyby:

  • Pezicula alba Gunthrie, st. konidialne Gloeosporium album Osterw.
  • Pezicula malicortis (Jacks.) Nannf., st. konidialne Gloeosporium perennans Leller et Childs
  • rzadziej Glomerella cingulata (Stonem.) Spauld. et Schrenk, st. konidialne Gloeosporium fructigenum Berk.

Gorzka zgnilizna jabłek - objawy i szkodliwość

Gorzka zgnilizna jabłek to choroba przechowalnicza. Pod koniec okresu przechowywania na owocach pojawiają się brunatne, okrągłe przebarwienia wokół zainfekowanych przetchlinek. Plamy te stopniowo powiększają się a ich średnica może dochodzić do kilku centymetrów. Charakterystycznym efektem jest zapadanie się miąższu w obrębie plamy, która w centralnej części jest ciemniejsza, często z widocznymi drobnymi wypukłościami  i wyciekami– skupiskami zarodników grzyba. Owoce z objawami choroby mają gorzki smak. Patogen ostatecznie powoduje zgniliznę całego owocu.  Szkodliwość choroby jest duża w latach o dużej wilgotności powietrza. Może ona doprowadzić do strat w wysokości  30-50 proc. przechowywanych owoców.

Gorzka zgnilizna jabłek - pochodzenie choroby i cykl rozwojowy

Grzyby wywołujące gorzką zgniliznę jabłek rozmnażają się w sposób bezpłciowy wytwarzając dużą ilość zarodników konidialnych oraz płciowo przez zarodniki workowe. Ta druga forma rozmnażania występuje dużo rzadziej i odgrywa bardzo niewielką rolę w infekcjach. Zarodniki konidialne głównie odpowiedzialne za infekcje znajdują się na pędach i krótkopędach drzew, często powodując na nich zgorzel kory jabłoni. Do infekcji owoców dochodzi od czerwca do jesieni. Zarodniki kiełkują na powierzchni owoców a strzępki grzybni wnikają do przetchlinek. Przez kilka miesięcy, zarówno jeszcze na drzewie jak i w przechowalni , grzybnia rozwijają się na owocach bezobjawowo. Gdy jednak owoce w przechowalni osiągają dojrzałość, uaktywnia się i powoduje ich gnicie.  

Gorzka zgnilizna jabłek - zwalczanie chemiczne

Zwalczanie chemiczne polega na jednym (a w latach o dużej wilgotności powietrza i częstych opadach dwóch) zabiegach na cztery do dwóch tygodni przed zbiorem owoców. Aktualnie do zwalczania zarejestrowane są 4 preparaty: Bellis 38 WG, Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC, Zato 50 WG. Należy je stosować zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania.

Gorzka zgnilizna jabłek - zwalczanie naturalne

Dbanie o higienę kory drzew. Prawidłowe cięcie i zasklepianie ran po nim np.  przez zamalowywanie białą farbą.

Tekst: A. Jurkowski

Nasi Partnerzy polecają