Doniczki do rozsad - w co wysiewać nasiona warzyw i pikować rozsadę? Najlepsze pojemniki do przygotowania rozsady

2024-02-02 12:49

Jeśli chcemy samodzielnie przygotować rozsadę roślin, musimy odpowiednio wcześnie wysiać nasiona warzyw. Podpowiadamy, jakich pojemników użyć do wysiewu nasion warzyw. Wysiejmy nasiona do odpowiednich pojemników – jakie są najlepsze?

Spis treści

  1. W co można wysiewać nasiona?
  2. Najlepsze pojemniki do wysiewu nasion warzyw
  3. W jakie pojemniki pikować siewki?

Planując uprawę warzyw w ogrodzie, zamiast kupować gotową rozsadę warzyw, warto przygotować ją we własnym zakresie. Wprawdzie nie zawsze jest to zadanie łatwe, ale w przypadku niektórych gatunków ciepłolubnych – takich jak papryka, ogórek, pomidor – może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Samodzielne przygotowanie rozsady ogranicza koszty uprawy, pozwala kontrolować termin siewu i sadzenia roślin, a także daje możliwość uprawy gatunków mało popularnych, których sadzonki trudno jest zdobyć, np. melona czy bakłażana.

Zanim jednak przystąpimy do wysiewu nasion, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości podłoże oraz odpowiednie pojemniki.

W co można wysiewać nasiona?

Przygotowując rozsadę warzyw w warunkach domowych, często sięgamy po naczynia, które są łatwo dostępne, choć nie zawsze nadają się do wysiewu nasion, takie jak plastikowe kuwety czy kubki po jogurtach. Zwykle nie mają one otworów odpływowych w dnie lub mają ich zbyt mało, dlatego nadmiar wody pozostaje w podłożu, powodując gnicie siewek. Plastikowe pudełka po produktach spożywczych (np. pieczarkach), mogą być też zbyt wysokie, utrudniając siewkom rozwój.

Przeczytaj też:

Najlepsze pojemniki do wysiewu nasion warzyw

Do wysiewu nasion warzyw najlepiej wykorzystać pojemniki, które są przeznaczone właśnie do tego celu. Do samodzielnego przygotowania rozsady warzyw najlepiej wykorzystać:

  • skrzynki lub tace wysiewne z ażurowym dnem – do wysiewu rzutowego
  • wielodoniczki (multiplaty) – odpowiednie do wysiewu punktowego (np. ogórków) - są dostępne w różnych rozmiarach i z różnych materiałów.
  • plastikowe doniczki produkcyjne w różnych rozmiarach,
  • doniczki z materiałów biodegradowalnych (np. doniczki torfowe, celulozowo-torfowe itp.).

Przeczytaj też:

Pojemniki do wysiewu nasion warzyw powinny być odkażone i umieszczone na tackach umożliwiających odpływ nadmiaru wody.

Wschody nasion ułatwia także zastosowanie mini szklarenek, złożonych z prostych wielodoniczek przykrytych plastikowymi okrywami lub bardziej rozbudowanych, szklanych konstrukcji, dostępnych w każdym większym centrum ogrodniczym. Takie pojemniki zapewniają kiełkującym roślinom odpowiedni mikroklimat (temperaturę i wilgotność), ułatwiając im prawidłowy rozwój.

W jakie pojemniki pikować siewki?

Kiedy siewki podrosną (rozwiną co najmniej 2–3 liście właściwe), należy je przepikować. Do tego celu będą nam potrzebne małe doniczki z otworem w dnie (mogą być też umyte, podziurawione na spodzie kubki po jogurtach), doniczki torfowe, wielodoniczki lub plastikowe pierścienie. Pojemniki wypełniamy podłożem, robimy otwór, umieszczamy w nim korzenie siewek, lekko ugniatamy ziemię i podlewamy. Pikowanie jest konieczne wtedy, gdy nasiona były siane rzutowo, natomiast kiedy umieszczaliśmy je w osobnych pojemniczkach (multiplatach), nie musimy już ich przesadzać.

Warto też pamiętać, że doniczki torfowe możemy umieszczać w ziemi razem z sadzonką, gdyż z czasem same się rozpadną, natomiast z pojemników plastikowych i pierścieni, sadzonkę musimy delikatnie wyjąć i dopiero wtedy umieścić w podłożu.

Przeczytaj też:

Jak przygotować rozsadę roślin