Czy hortensje można podlewać gnojówką z pokrzywy?

2023-05-25 14:18
Gnojówka z pokrzywy na hortensje
Autor: GettyImages Czy hortensje można podlewać gnojówką z pokrzywy?

Gnojówka z pokrzywy to znakomity naturalny preparat o cennych właściwościach, bardzo łatwy do samodzielnego przygotowania. Możemy nią podlewać wiele uprawianych w ogrodzie roślin. Czy gnojówka z pokrzywy nadaje się również do podlewania hortensji?

Spis treści

  1. Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?
  2. Czy gnojówka z pokrzywy nadaje się do podlewania hortensji?
  3. Jak stosować gnojówkę z pokrzywy do hortensji?

Gnojówka z pokrzywy świetnie nadaje się do nawożenia roślin w ogrodzie. Jej przygotowanie nie jest skomplikowane, poradzi sobie z tym każdy. A warto to robić, bowiem za darmo uzyskamy cenny naturalny nawóz do zasilania roślin.

Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?

Aby zrobić nawóz z pokrzywy potrzebne będą:

  • świeże ulistnione pędy pokrzywy (zrywamy je, zanim rośliny zaczną kwitnąć!),
  • pojemnik (najlepiej plastikowy, nie nadają się pojemniki metalowe),
  • woda.

Zebraną pokrzywę rozdrabniamy na mniejsze części, wkładamy do pojemnika i zalewamy wodą. Zachowujemy proporcję: na 1 kg ziela pokrzywy dajemy 10 litrów wody. Nie wypełniamy pojemnika aż po brzegi, by możliwe było swobodne mieszanie jego zawartości. Mieszać trzeba bowiem codziennie. Pokrzywa w wodzie będzie fermentować przez 2-3 tygodnie. Nawóz jest gotowy, gdy płyn przestanie się pienić. Powinien być ciemny i przejrzysty.

Musimy być przygotowani na to, że fermentująca pokrzywa będzie wydzielała bardzo nieprzyjemny zapach, dlatego pojemnik najlepiej postawić z dala od domu czy miejsca wypoczynku w ogrodzie.

Czy gnojówka z pokrzywy nadaje się do podlewania hortensji?

W opisany wyżej sposób możemy samodzielnie przygotować świetny nawóz, który sprawdzi się również do zasilania rosnących w ogrodzie hortensji. Wspomoże on wzrost oraz kwitnienie tych wspaniałych krzewów.

Jak stosować gnojówkę z pokrzywy do hortensji?

Otrzymany nawóz przed zastosowaniem pod krzewy hortensji należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:10. Dopiero takim roztworem możemy podlewać hortensje. Robimy to co 2-3 tygodnie, począwszy od momentu, gdy zauważymy na roślinach zawiązujące się pąki kwiatowe.

Przeczytaj też:

Hortensje w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE