Ciemiernik czyli Zimowa Róża - piękny w domu i w ogrodzie

2015-12-02 13:51 Agnieszka Zawadzka

Kwitnący zimową porą bogatym kwieciem ciemiernik to roślina szczególnej urody. Kwitnące już zimą albo bardzo wczesną wiosną ciemierniki zachwycają urodą kwiatów i odpornością na niesprzyjającą aurę. Poznaj bliżej te niezwykłe rośliny kwitnące zimą w naszych ogrodach.

Ciemiernik (łac. Helleborus) ze względu na porę kwitnienia - zima i wczesna wiosna -  jak i urodę bogatych kwiatostanów, nazywany jest często Zimową Różą bądź Świąteczną Różą.

Ciemiernik: piękny w domu i w ogrodzie

Ciemierniki, jako byliny, można uprawiać zarówno w surowych warunkach zimowego ogrodu (są odporne na mrozy nawet do -15 st.C!), jak i w domowym zaciszu. Uprawie ciemierników służy ziemia przepuszczalna, próchnicza, stale wilgotna. Najlepiej o odczynie obojętnym do zasadowego. Ciemierniki doskonale rosną w cienistych lub częściowo osłoniętych stanowiskach.
W uprawie domowej przepięknie komponują się zestawione ze sobą różne gatunki ciemierników, zarówno te o bardziej białym wybarwieniu płatków, jak i te z domieszką różu czy wręcz purpury – zbliżone kolorystyką do odcieni koloru marsali. W grudniu ciemierniki doniczkowe mogą posłużyć jako wyjątkowa i oryginalna, żywa dekoracja świąteczna. Ich kwiaty są niezwykle trwałe i okazałe, a liście skórzaste i grube - dlatego długo cieszyć będą nasze oczy.

>>Przeczytaj też: Ciemierniki - byliny kwitnące już zimą. Poznaj gatunki ciemierników

Ciemiernik: na kłopoty sercowe

Ciemiernik, z uwagi na swoje lecznicze właściwości, często wykorzystywany był i jest w zielarstwie oraz wąskich dziedzinach homeopatii. Ciemiernik purpurowy (łac. Helleborus purpurascen) na terenie polskich i słowackich gór stosowany był powszechnie w medycynie ludowej i znachorskiej jako skuteczny lek w kłopotach z mięśniem sercowym. Kaukaska odmiana ciemiernika stosowana jest z kolei jako suplement w oczyszczaniu organizmu z toksyn. 

Ciemierniki doskonale nadają się do dekoracji naszych zimowych wnętrz.

Zobacz zdjęcia pieknych ciemierników

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE