Cięcie budlei wiosną - kiedy i jak przycinać budleję Dawida? Co lubi budleja?

2023-03-16 11:27
Cięcie budlei wiosną 2023
Autor: Getty Images Cięcie budlei wiosną - kiedy i jak wykonać?

Cięcie budlei wykonuje się wiosną. Coroczne cięcie krzewu jest konieczne, by jej kwitnienie było obfite, a krzew zachowywał ładnym pokrojem. Przycinanie budlei trzeba jednak wykonać w odpowiednim terminie, by nie zaszkodzić roślinie i nie narazić jej na przemarznięcie. Jak i kiedy przycinać budleję Dawida?

Spis treści

  1. Budleja Dawida czyli motyli krzew
  2. Kiedy ciąć budleję - termin cięcia budlei Dawida
  3. Jak ciąć budleję Dawida?
  4. Brak cięcia budlei - jakie skutki?

Budleja Dawida czyli motyli krzew

Budleja Dawida (Buddleja davidii), nazywana także motyli krzew, to okazały i dekoracyjny w czasie kwitnienia krzew ozdobny, sadzony w wielu ogrodach. Podobnie, jak w przypadku innych krzewów ogrodowych, warto przed cięciem zastanowić się, kiedy kwitnie dany gatunek.

Zawsze warto stosować zasadę, że krzewy kwitnące latem, przycinamy wiosną, a te zakwitające wiosną przycinamy po kwitnieniu. Dzięki temu nie pozbawimy roślin pąków kwiatowych i kwitnienia w danym sezonie przez błędny termin cięcia.

Budleja Dawida należy do szybko rosnących krzewów, kwitnących na tegorocznych pędach w drugiej części lata (zakwita w czerwcu i kwitnie często aż do października), przyciągając przy okazji rzesze motyli (stąd inna nazwa „motyli krzew”) - to jedna z najbardziej miododajnych roślin.

Kiedy ciąć budleję - termin cięcia budlei Dawida

W związku z tym, że budleja Dawida zakwita latem, potrzebuje cięcia wiosną i właśnie ten termin jest najlepszy. Nie zaleca się ciąć budlei zbyt wcześnie po zimie, ponieważ należy ona do roślin raczej wrażliwych na niskie temperatury i mogłaby po zbyt wczesnym cięciu ucierpieć.

Nie należy także ciąć budlei jesienią, ponieważ spowoduje to pobudzenie rośliny do wypuszczania młodych pędów, które najpewniej przemarzną, osłabiając także całą roślinę. Przed zimą można ewentualnie usunąć przekwitłe kwiatostany, a przy okazji warto zabezpieczyć krzew, wykonując kopczyk wysokości około 20 cm w dolnej części rośliny, by nie przemarzła. Najlepiej zaczekać aż na dobre zawita wiosna (np. przełom marca i kwietnia) i dopiero wtedy zabrać się za przycinanie budlei.

Cięcie drzew i krzewów - rodzaje cięcia. Cięcie pielęgnacyjne, korygujące, formujące, odmładzające >>>

Jak ciąć budleję Dawida?

Zanim chwycimy za sekator warto zawsze pamiętać o podstawowych zasadach cięcia roślin:

  • cięcie wykonujemy w suchy, najlepiej słoneczny dzień
  • do cięcia wybieramy ostre narzędzie, żeby ułatwić sobie prace i nie miażdżyć pędów rośliny
  • wykonujemy cięcia lekko skośnie (skos na zewnątrz rośliny), aby wilgoć nie zalegała na przyciętych fragmentach pędów - może powodować to rozwój chorób grzybowych.

Cięcie budlei nie jest skomplikowane, ale warto wziąć pod uwagę, że jej szybko przyrastające pędy mogą być grube i twarde. W takim wypadku sekator może okazać się za słaby i warto wyposażyć się w odpowiednie nożyce.

Nie należy bać się silnego ciecia, ponieważ krzew budlei bardzo dobrze się regeneruje, nawet jeśli zimą przemarzną jej pędy.

Przycinanie budlei Dawida polega na ścięciu wszystkich pędów na wysokość nie niższą niż ok. 20 cm nad ziemią. Poza tym warto wyciąć wszystkie pędy martwe, przemarznięte, słabe - cienkie, pokładające się itp. Po takim zabiegu budleja bardzo szybko odbija i wypuszcza pędy, na których zawiązuje kwiaty każdego roku. Z tego właśnie powodu, tak ważne jest coroczne, wiosenne cięcie budlei, które determinuje powstawanie młodych, jednorocznych pędów. Po silnym cięciu budleja szybko rośnie i w niedługim czasie może osiągnąć wysokość ok. 1,5 do grubo ponad 2 m.

Pamiętajmy, aby zawsze po cięciu zasilić rośliny nawozem azotowym (można także jesienią zasilić obornikiem lub kompostem) i podlać. W drugiej połowie lata warto dodatkowo systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, co przedłuży okres kwitnienia krzewów.

warto wiedzieć

Brak cięcia budlei - jakie skutki?

Oczywiście krzewy budlei mogą rosnąć w ogrodach bez regularnego cięcia, czy formowania i nie wpłynie to na ich żywotność. Jednak w takim przypadku należy się liczyć z tym, że zostaną one pozbawione swojego największego waloru ozdobnego – będą zdecydowanie słabiej kwitły, a kwiaty będą drobniejsze. Krzewy mogą być także bardzo mocno rozrośnięte i zagęszczone, jakby lekko zdziczałe. Warto więc corocznie wykonać nieskomplikowany w tym przypadku zabieg cięcia, aby cieszyć się różnokolorowymi, dużymi, stożkowymi kwiatami różnych odmian budlei i obecnością motyli wokół nich.

Przeczytaj też:

Budleja Dawida – jak i kiedy okrywać budleję na zimę? >>>

Co zrobić, by budleja Dawida obficie kwitła - pielęgnacja budlei >>>

Poskręcane liście Budleji [Porada eksperta] >>>

Pielęgnacja ogrodu - przycinanie krzewów ozdobnych

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE