Choroby tulipanów - szara pleśń tulipanów. Zwalczanie chemiczne oraz domowe sposoby
Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych. Niestety mogą one być porażane przez różne choroby grzybowe. Jedną z najgroźniejszych jest szara pleśń tulipana. Jak ja rozpoznać i jak zwalczać tę chorobę?
Spis treści
- Szara pleśń tulipana - objawy i szkodliwość
- Jakie tulipany atakuje szara pleśń?
- Cykl rozwojowy grzyba szarej pleśni
- Szara pleśń tulipanów - zwalczanie chemiczne
- Domowe sposoby na szarą pleśń tulipana
Szara pleśń tulipana to groźna choroba roślin cebulowych, która jest wywoływana przez gatunek grzyba Botrytis tulipae z klasy Hypomycetes.
Szara pleśń tulipana - objawy i szkodliwość
Objawy infekcji widoczne są już na młodych roślinach, u których liście i pędy są fioletowego zabarwienia. Na starszych liściach pojawiają się liczne szarożółte plamy, nekrozy, wgłębienia. Na plamach widoczna jest pleśń, a w niej pylące zarodniki. Z czasem organy rośliny żółkną, bieleją, są porozdzierane, skręcone i zasychają. Na płatkach tulipanów pojawiają się żółtobrunatne plamy i deformacje. Pąki kwitowe nie rozwijają się albo po rozwinięciu płatki zmieniają barwę i gniją. Całą roślina jest skarłowaciała i z czasem obumiera.
W cebulach tulipanów grzyb powoduje powstawanie brunatnych plam pod łuskami, które gniją i w tym miejscu pojawia się ciemnooliwkowy nalot z licznymi zarodnikami. Rośliny są słabej jakości, nie nadają się do sprzedaży. Szarą pleśnią bardzo szybko zarażają się zdrowe rośliny, dlatego chory egzemplarz należy bezzwłocznie usunąć i zniszczyć.
Jakie tulipany atakuje szara pleśń?
Choroba infekuje wszystkie odmiany tulipanów.
Cykl rozwojowy grzyba szarej pleśni
Patogen infekuje młode, silnie rosnące rośliny. Zarodniki konidialne zimujące w resztkach roślinnych lub na łuskach cebuli, wiosną dokonują infekcji pierwotnej. Rozwojowi szarej pleśni sprzyja wzrost temperatury oraz duża wilgotność powietrza. Gdy nie ma odpowiednich warunków choroba może rozwijać się w formie utajonej. Grzyb zimuje w sklerocjach w resztkach roślinnych.
Szara pleśń tulipanów - zwalczanie chemiczne
Po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów chorobowych, roślinę należy jak najszybciej usunąć. Gdy jest silna infekcja stosujemy fungicydy (środki grzybobójcze) zwalczające szarą pleśń. Warto też przed posadzeniem cebule zaprawić w środkach przeciwgrzybiczych.
Domowe sposoby na szarą pleśń tulipana
W uprawie tulipana warto stosować zmianowanie, czyli sadzić rośliny co roku na innym stanowisku. Ważne jest by ograniczyć w tych miejscach nawożenia nawozami bogatymi w azot. Sadzimy niezbyt gęsto tylko zdrowe cebule. Nie moczymy liści podczas podlewania. Porażone egzemplarze lub ich organy usuwamy i niszczymy.
Autor: GettyImages
Tulipany najlepiej sadzić w grupach