Choroby roślin cebulowych i ich zwalczanie. Na co chorują tulipany, narcyzy, lilie
Przyczyną zamierania roślin cebulowych są często choroby roślin. Jakie choroby atakują nasze rośliny cebulowe: tulipany, narcyzy, szafirki i lilie? Jak zwalczać choroby roślin cebulowych?
Gdy nasze tulipany, narcyzy, szafirki i lilie z dnia na dzień marnieją w oczach, przyczyną nie muszą być niewłaściwe warunki glebowe czy zła pielęgnacja. Przyczyną mogą być groźne choroby, które atakują rośliny cebulowe. Wiele z chorób roślin cebulowych jest nieuleczalnych, a inne bardzo trudne do wyleczenia. Na co najczęściej chorują rośliny cebulowe.
Choroby roślin cebulowych – objawy: plamy na liściach
Żółte smugi oraz skędzierzawienie i zdrobnienie liści mogą być objawem wiriozy – czyli choroby powodowanej przez wirusy, która często atakuje rośliny cebulowe. Niestety wiriozy są nieuleczalne! Chore rośliny trzeba wykopać, a cebule zniszczyć. U tulipanów wiriozy objawiają się często w postaci mozaiki (wielu nieregularnych plam). Rośliny zwykle przestają rosnąć, a cebule i kwiaty znacznie drobnieją.
Jeśli żółte plamy stopniowo zamieniają się w nekrozy (brązowienie i zamieranie liści) może to być objaw fuzariozy, którą można zwalczać preparatami Topsin, Bravo lub Dithane NeoTec. Plamki mogą być drobne, jasnobrązowe, wtedy mogą być początkiem groźnej nekrozy tulipana zwanej chorobą Augusta.
Choroby roślin cebulowych – objawy: zgnilizny i pleśnie
Jeśli podczas wegetacji na wierzchołkach liści pojawią się gnilne plamy i szary nalot, będzie to objaw szarej pleśni. Chorobę zwalcza się stosując preparaty Bravo lub Dithane NeoTec. Zaniechanie opryskiwania może powodować gnicie cebul podczas ich przechowywania.
Plamy na cebulkach powstają często w wyniku uszkodzeń mechanicznych powstałych w czasie wykopywania. Mogą się na nich rozwinąć penicilioza. Aby zapobiec zgniliznom przed sadzeniem, cebule należy moczyć w wodnym roztworze jednego z wyżej wymienionych preparatów, a na początku wegetacji zapobiegawczo opryskiwać nim co tydzień.
Chorób roślin cebulowych jest znacznie więcej i niektóre z nich bardzo trudno rozpoznać, dlatego też po zauważaniu plam na liściach lub zgnilizn na cebulach chore rośliny należy uważnie obserwować i w razie rozprzestrzeniania się choroby wykopać i wyrzucić. Nie wyrzucajmy ich jednak na kompost, gdyż patogen może bez problemu przetrwać w gnijącej materii organicznej. W następnym sezonie wykorzystując zainfekowany kompost, można nieświadomie rozprzestrzenić chorobę na inne rośliny.