22 grudnia - pierwszy dzień astronomicznej zimy - ogród może być piękny także teraz!

2023-12-22 8:27

22 grudnia to pierwszy dzień astronomicznej zimy! O tej porze roku rośliny przechodzą są w stanie spoczynku i ogród często traci swą urodę. Jeśli zadbamy o odpowiednią aranżację, mimo braku liści i kwiatów, ogród nadal będzie efektowny i piękny. Sprawdź, jak stworzyć ogród piękny zimą.

Ogród zimą
Autor: GettyImages Zimą ogród może być wyjątkowo piękny!

Zima kalendarzowa a astronomiczna - czy zaczynają się tego samego dnia?

Rozróżniamy dwa pojęcia - pierwszy dzień kalendarzowej zimy oraz pierwszy dzień zimy astronomicznej. Zmiany astronomicznych pór roku wyznaczane są za pomocą obliczeń i obserwacji i co roku wypadają o różnej godzinie, a czasem nawet innego dnia. Z kolei kalendarzowe pory roku to po prostu umowna, stała data rozpoczynania się pór roku.

Pierwszy dzień zimy 2022

W 2022 roku początek astronomicznej zimy przypada 21 grudnia, natomiast początek kalendarzowej zimy 2022 przypada na 22 grudnia.

Zimowy ogród

Myśląc o zimie, przywołujemy obraz świata otulonego białym śniegiem. W takiej scenerii wszystko wydaje się ładne. Niestety, zazwyczaj zima jest mokra i smutna. Przy tym światła dziennego jest mało, co oczywiście pogarsza nasze samopoczucie. Widok szaroburego otoczenia nie napawa optymizmem.

Możemy jednak wpłynąć na jego wygląd, komponując ogród tak, by – mimo niesprzyjającej mu pory roku – nadal wyglądał atrakcyjnie. Pomyślmy o tym już na etapie projektowania i w kompozycjach umieśćmy rośliny, które dodadzą im urody. Najważniejsze, aby znalazły się tam, gdzie będą dobrze widoczne z okien pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy.

Co zdobi ogród zimą

Najłatwiej wykorzystać w tym celu rośliny zimozielone, ale nie musimy na nich poprzestawać. Wybierając gatunki i odmiany roślin zrzucających liście na zimę, warto zastanowić się, jak wyglądają ich pędy pozbawione liści, jaki jest kształt koron drzew i krzewów, czy owoce są dekoracyjne i czy długo pozostaną na pędach.

Doceńmy też urodę zaschniętych kwiatostanów. Projektując ogród, zestawiajmy rośliny tak, by kompozycje wyglądały interesująco w sezonie wegetacyjnym, a wraz z upływem czasu ukazywały swe odmienione, nadal atrakcyjne oblicze.

Bryły dominujących w ogrodzie drzew i krzewów liściastych po utracie liści zmieniają wygląd, a ich pnie i gałęzie mogą się stać wyrazistym elementem graficznym. Pędy bylin zmienią barwy na złocistobeżowe, a trawy dodadzą bieli i srebra swych delikatnych kwiatostanów.

Zimowy ogród: rośliny zimozielone

Zastosowanie drzew i krzewów zimozielonych jest najpopularniejszym „sposobem na zimę”. Gatunków i odmian roślin iglastych jest wiele. Do dyspozycji mamy formy kuliste, stożkowe, kolumnowe, rozłożyste lub płożące, o igłach zielonych, żółtych, niebieskawych i srebrzystych. Ale to nie wszystko. Możemy wykorzystać także zimozielone krzewy liściaste, takie jak mahonie, bukszpany i ostrokrzewy. Są efektowne, a przy tym na tle ciemnej zieleni ich liści dobrze wyglądają zarówno zdecydowane barwne akcenty, jak i zestawienia monochromatyczne.

Zimowy ogród: barwne pędy drzew i krzewów

Planując zagospodarowanie ogrodu, warto sięgać po drzewa i krzewy o pędach barwnych, a czasami też efektownie powyginanych – które możemy oglądać w pełnej krasie dopiero późną jesienią, po opadnięciu liści. Szczególnie widoczne stają się w zimowe słoneczne dni, gdy przyciągają wzrok, pięknie połyskując w promieniach słońca.

Zimowy ogród: rysunek korony drzew

Doceńmy też drzewa i krzewy liściaste o wyrazistym kształcie korony. Wybierzmy jedno drzewo, którego gałęzie będą miały charakterystyczny regularny układ. Ich gałęzie będą się wyraziście rysowały na tle gładkiej ściany żywopłotu, grup roślin zimozielonych lub na tle nieba. Soliter posadzony tak, by korona miała dość miejsca do swobodnego wzrostu, doda dramaturgii zimowej kompozycji ogrodu.

Ptaki w zimowym ogrodzie

Jeżeli w naszym ogrodzie będą rosły rośliny o owocach, które smakują ptakom, i nie wytniemy suchych pędów bylin z zawiązanymi nasionami, zachęcimy skrzydlatych gości do częstych odwiedzin. Ich obecność wprowadza znaczne ożywienie w zimowym krajobrazie, a obserwowanie – sprawia wiele przyjemności.

Oświetlenie ogrodu zimą

Warto zadbać o iluminację ogrodu. Aby osiągnąć interesujący efekt, nie trzeba wiele – wystarczy wydobyć z mroku najpiękniejszą kompozycję albo drzewo o charakterystycznej koronie. Odpowiednio ustawione źródło światła ożywi przestrzeń ogrodu, a widok z okien będzie efektowny i optymistyczny.

QUIZ Co wiesz o zimie?

Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się atronomiczna zima?