Wpływ fotowoltaiki na uprawę warzyw. Oczywiście, że amerykańscy naukowcy to zbadali. Agrowoltaika to przyszłość?

2024-08-27 10:04

Agrowoltaika to połączenie upraw rolnych z fotowoltaiką. Naukowcy z USA zbadali, czy panele słoneczne powodują większe plony, czy nie. W cieniu paneli, pod fotowoltaicznym baldachimem posadzili sałatę, paprykę, cukinię, papryczki jalapeño oraz dwa rodzaje pomidorów. To było pierwsze tego typu badanie terenowe. Oto jakie są wyniki.

Agrowoltaika
Autor: Pixabay Agrowoltaika

Spis treści

  1. Agrowoltaika. Co to jest?
  2. Wyniki badań. Cukinia - mniejszy plon, sałata - plon nieco większy
  3. Naukowcy z USA: Wyniki zachęcają do dalszych badań
#MuratorOgroduje: Skuteczne sposoby na ślimaki w ogrodzie

Agrowoltaika. Co to jest?

W agrowoltaice chodzi - w skrócie - o to, by na ten sam obszar można było wykorzystać pod panele i do uprawy roślin. Przy czym uprawa roślin ma być dominującą funkcją, a produkcja energii - dodatkową. Czy to możliwe, żeby pod panelami zbierać plony? Magazyn Heliyon w wydaniu z 30 sierpnia 2024 przedstawia wyniki badań w tym zakresie. Okazało się, że tak - są warzywa, które wydały obfitsze plony w cieniu paneli.

Czytaj też o fotowoltaice:

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce. Lista

Badanie objęło dwa sezony wegetacyjne - w roku 2020 i 2021. Przeprowadzono je w północnym Kolorado w USA, w Centrum Badań, Rozwoju i Edukacji Rolniczej CSU w Fort Collins, które znajduje się na współrzędnych 40.610012, −104.993979 i na wysokości 1523 m n.p.m. Centrum obejmuje 3,4 ha. Ziemia tu jest certyfikowana i ekologiczna, specjalnie przeznaczona na badania związane z systemami uprawy warzyw. Na trzech niewielkich grządkach zasadzono:

  • sałatę,
  • paprykę,
  • cukinię,
  • papryczki jalapeño
  • dwa rodzaje pomidorów

W badaniu wykorzystano stałą instalację eksperymentalną z dziewięciu zamontowanych na słupach paneli fotowoltaicznych o różnym stopniu przezroczystości - z nieprzezroczystym krzemem, dwustronnym krzemem (∼5% przezroczystości) i półprzezroczystym tellurkiem kadmu 940% przezroczystości). Wszystkie wyprodukowano w Chinach.

Cały artykuł o badaniu w magazynie Heliyon znajdziecie tu

Wyniki badań. Cukinia - mniejszy plon, sałata - plon nieco większy

Pod panelami dała mniejszy plon. Jeśli zaś chodzi o plony papryki, pomidorów i sałaty, to nie było statystycznie istotnej redukcji plonów. Plon liczbowy większości upraw wzrósł wraz ze wzrostem przejrzystości modułów słonecznych, co może być przedmiotem przyszłych prac - konkludują naukowcy z USA. Sugerują, że agrowoltaika będzie dawać lepsze efekty w tych miejscach planety, gdzie jest dużo światła i potrzebny jest cień - np. w krajach półpustynnych. - Zmiana środowiska wzrostu poprzez obniżenie temperatury zachęca do dalszych badań nad reakcją roślin na unikalny mikroklimat w systemach APV - uważają.

Naukowcy z USA: Wyniki zachęcają do dalszych badań

I dodają: Wyniki tego badania pokazują potencjał optymalizacji technologii solarnych i modułów półprzezroczystych w celu dopasowania ich do idealnych warunków dla konkretnego systemu upraw specjalistycznych. Optymalizacja układu APV za pomocą modułów PV półprzezroczystych może zwiększyć produkcję rolną przy jednoczesnym zachowaniu dodatkowej ochrony baldachimu zasilanego energią w tradycyjnych systemach APV. Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć kompromisy ekonomiczne między zwiększoną przezroczystością modułów w porównaniu z produkcją warzyw, przy jednoczesnym uwzględnieniu zwiększonej wydajności energetycznej z pojemności modułu. Dalsze badania powinny zbadać modelowanie, różne przezroczystości modułów i konfiguracje wpływu na plony upraw, wilgotność gleby i wskaźniki parowania i transpiracji w klimatach półpustynnych.

Sałata to najpopularniejsze warzywo liściowe uprawiane w ogrodach i na działkach.

Pozostałe podkategorie