Wyjątkowe Arboretum Wojsławice. Kiedy jechać do ogrodu botanicznego pod Wrocławiem? Zdjęcia, mapa, dojazd, bilety, godziny otwarcia

2024-05-23 8:54

Arboretum Wojsławice to wyjątkowy ogród botaniczny w gminie Niemcza w woj. dolnośląskim. Zaledwie 50 km od Wrocławia znajduje się idealne miejsce dla miłośników przyrody – można tu podziwiać tysiące gatunków kwiatów, drzew i krzewów, a także obejrzeć XIX-wieczne zabytki. Kiedy najlepiej jechać do Arboretum Wojsławice?

#MuratorOgroduje: Róże w ogrodzie – nawożenie i pielęgnacja
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Arboretum Wojsławice – kiedy jechać?
 2. Arboretum Wojsławice – historia niezwykłego ogrodu botanicznego
 3. Arboretum Wojsławice – mapa, dojazd. Jak dojechać do Arboretum?
 4. Arboretum Wojsławice – godziny otwarcia
 5. Arboretum Wojsławice – bilety i cennik
 6. Arboretum Wojsławice – zdjęcia. Zobacz galerię

Arboretum Wojsławice – kiedy jechać?

Unikalny XIX-wieczny ogród botaniczny w gminie Niemcza, czyli Arboretum Wojsławice otwiera się każdej wiosny i zamyka jesienią. Najlepiej odwiedzić Arboretum od połowy kwietnia do końca lipca, ponieważ wtedy kwitnie najwięcej roślin, ale i w późniejszych miesiącach (sierpień, wrzesień, październik) warto się tu wybrać, żeby zobaczyć późne kwiaty takie jak zawilce czy astry oraz zmieniające kolor liście. Przykładowe daty kwitnienia roślin w Arboretum:

 • maj – piwonie, azalie, różaneczniki,
 • czerwiec – goździki, róże, czereśnie,
 • lipiec – lawenda, lipy,
 • sierpień – szałwia, hortensje.

Przypomnijmy, że tegoroczny sezon w Arboretum Wojsławice rozpoczął się 14 kwietnia 2024 r. Zamknięcie ogrodu dendrologicznego na zimę nastąpi 27 października 2024 r.

Arboretum Wojsławice – historia niezwykłego ogrodu botanicznego

Arboretum Wojsławice zaczęło powstawać w XVIII w., natomiast jego rozwój przypada przede wszystkim na wiek XIX. W 1811 r. ówcześni właściciele tych gruntów (rody von Prittwitz i von Aulock) zaczęli sprowadzać tu i sadzić zagraniczne rośliny, tworząc park romantyczny. Został on znacząco rozbudowany i przekształcony w 1880 r. przez śląskiego ziemianina Fritza von Oheimba. To on nadał Arboretum dzisiejszą formę, m.in. tworząc ogromną kolekcję różaneczników.

Dzieło Fritza von Oheimba kontynuował jego syn, jednak po drugiej wojnie światowej ogród botaniczny został upaństwowiony i przeszedł na własność lokalnego PGR-u. Od lat 80. XX w. opiekę nad Arboretum sprawuje Uniwersytet Wrocławski. Dziś Arboretum to 62 ha zieleni, w tym zabytkowy park oraz sad czereśniowy.

– W 1977 r. Komisja Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce nadała parkowi w Wojsławicach rangę Arboretum, a w 1983 r. cały obiekt (blisko 5 hektarów) wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – informuje strona uczelni.

Arboretum Wojsławice – mapa, dojazd. Jak dojechać do Arboretum?

Do Arboretum Wojsławice najwygodniej dojechać samochodem – pod ogrodem botanicznym znajduje się bezpłatny parking dla odwiedzających posiadających ważny bilet wstępu. Wojsławice leżą ok. 15 km na wschód od Dzierżoniowa i ok. 50 km na południe od Wrocławia.

Warto dodać, że w pobliżu znajdują się też inne popularne atrakcje turystyczne takie jak Twierdza Srebrna Góra oraz pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Arboretum Wojsławice – godziny otwarcia

Arboretum Wojsławice czynne jest codziennie od 9 do 20, przy czym kasy biletowe zamykają się o godzinie 18. Zwiedzać ogród można także w święta.

Warto pamiętać, że na teren Arboretum nie wolno wprowadzać psów. Zabronione jest także spożywanie alkoholu na terenie ogrodu.

– W Arboretum można zobaczyć m.in. siedem Kolekcji Narodowych, czyli najbogatszych, wzorcowo oznaczonych i prowadzonych przez specjalistów systematycznych kolekcji roślinnych. Jest to m.in. kolekcja różaneczników (Rhododendron) rasy łużyckiej (odmiany Seidla), kolekcja rodzaju piwonia (Paeonia) i rodzaju hortensja (Hydrangea) – podaje Uniwersytet Wrocławski.

Arboretum Wojsławice – bilety i cennik

Bilety do Arboretum Wojsławice można nabyć w biletomacie na miejscu, w kasie na miejscu (od 9 do 18) lub przez Internet, na stronie bilety.arboretumwojslawice.pl. Zakupiony bilet jest ważny od momentu skasowania, a zatem nie ma problemu, żeby kupić bilet z wyprzedzeniem i użyć go później. Bilet uprawnia do darmowego parkingu, wejścia na teren ogrodu oraz korzystania z wszelkich atrakcji dostępnych w danym dniu (np. kiermasz, wykład, wystawa). Wraz z biletem wydawana jest mapa Arboretum Wojsławice.

Jeśli chodzi o ceny biletów, to ogród botaniczny oferuje wiele zróżnicowanych opcji cenowych dla różnych odwiedzających. Poniżej podajemy cennik Arboretum Wojsławice:

 • bilet normalny – 30 PLN,
 • bilet ulgowy – 20 PLN,
 • bilet normalny wielokrotny (5 wejść w cenie 4, jedno wejście dziennie) – 120 PLN,
 • bilet ulgowy wielokrotny (5 wejść w cenie 4, jedno wejście dziennie) – 80 PLN,
 • bilet sezonowy imienny (w okresie otwarcia Arboretum) – 260 PLN,
 • bilet z Kartą Rodzina Plus Wrocław (minimum 3 osoby uprawnione) – 60 PLN,
 • bilet z Kartą Rodzina Plus Wrocław (dla 1 osoby) – 20 PLN,
 • bilet upominkowy (5 wejść) – 120 PLN,
 • bilet specjalny (na sesje fotograficzne i filmowe) – 500 PLN.

Warto dodać, że na bilet specjalny mogą wejść jedynie osoby fotografowane/filmowane (np. para młoda w przypadku sesji ślubnej) wraz z fotografem czy kamerzystą. Inne osoby chcące brać udział w wydarzeniu muszą wykupić standardowe bilety.

Arboretum Wojsławice – zdjęcia. Zobacz galerię

Poniżej prezentujemy zdjęcia Arboretum Wojsławice. Warto jednak podkreślić, że na żywo miejsce to prezentuje się jeszcze bardziej atrakcyjnie.

Pozostałe podkategorie