Przeogródek - jak wybrać rośliny do przeogródka

2013-10-07 15:59
surmia
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Surmia bignoniowa osiąga niezbyt duże rozmiary, dlatego jest polecana do sadzenia w przedogródkach

Ze względu na zazwyczaj niewielką powierzchnię przedogródka, wybór roślin do tego miejsca powinien być starannie przemyślany. Jak wybrać rośliny do przedogródka? Drzewa i krzewy do przeogródka.

Ogród założony od frontu (przedogródek) powinien wyglądać efektownie przez cały rok. Warto więc sadzić w przedogródku drzewa i krzewy zimozielone oraz takie, których kolorowe owoce zostają długo na pędach. Jesienią atrakcyjne są też rośliny o przebarwiających się liściach, wiosną i latem zaś pięknie prezentują się gatunki i odmiany obficie kwitnące. Do dyspozycji mamy nie tylko byliny i rośliny sezonowe, ale też krzewy i drzewa.

Przedogródek: trawnik

W tej reprezentacyjnej przestrzeni działki może też powstać trawnik, jednak aby tworzył dobre tło dla innych roślin, a przy tym eksponował bryłę budynku, musi być systematycznie pielęgnowany. Podlewana, właściwie nawożona i skoszona murawa będzie rzeczywiście zdrowa i soczyście zielona przez cały okres wegetacyjny. Możemy być wtedy pewni, że jej zadbany wygląd doda posesji prestiżu.

Przedogródek: drzewa i krzewy

Trzeba pamiętać, że im mniejszy teren mamy do dyspozycji, tym większy problem mogą stanowić drzewa. Zanim je posadzimy, zawsze trzeba sprawdzić, jakie wymiary docelowo osiąga dany gatunek lub wybrana odmiana, bo te wysokie i rozłożyste za dwadzieścia czy trzydzieści lat mogą zbyt ocieniać teren czy wręcz wychylać się poza ogrodzenie. Lepiej więc do ogrodu przed domem wybierać takie, które nigdy nie urosną zbyt wielkie (sumak octowiec, surmia bignoniowa, magnolia gwiaździsta, grujecznik japoński, rajskie jabłonie, zwisające lub kolumnowe odmiany jarzębu pospolitego, brzozy, buka i grabu, wiśni piłkowanej, a także drzewa i krzewy szczepione na niskich pniach podkładek).
Jeszcze trudniej jest urządzić przedogródek zredukowany jedynie do kilkumetrowego skrawka terenu. Efektownymi rozwiązaniami będą: grupa roślin o pokroju kolumnowym, pnącze rozpięte na pergoli, trejażu, kratce czy wprost na elewacji, a także rośliny w pojemnikach. Doskonale sprawdzają się tu też drzewa formowane (cięte lub rozpinane na stelażach), bo nad ich pokrojem mamy pełną kontrolę.

surmia
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Surmia bignoniowa osiąga niezbyt duże rozmiary, dlatego jest polecana do sadzenia w przedogródkach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie