Projekt ogrodu w mieście: mały ogród przy domu

2013-10-07 14:52
Mały ogród
Autor: www.thinkstockphotos.com Piękny ogród można założyć nawet na małej powierzchni

Ogrody przy domach w miastach z reguły nie są duże. Jak zaprojektować ogród przy domu mieszkalnym na małej działce. Co wziąć pod uwagę w projekcie małego ogrodu wokół domu w mieście?

Ceny ziemi w miastach wciąż rosną, więc i działki budowlane są niewielkie. Dlatego ogrody w mieście zazwyczaj są małe. Dom zajmuje znaczną część posesji i wokół niego pozostają jedynie skrawki terenu. Ich zagospodarowanie wymaga starannego przemyślenia, bo przecież trzeba na nich znaleźć miejsce nie tylko na ogród, w którym będzie można przyjemnie wypoczywać, ale też na zaplecze gospodarcze i wygodny podjazd. Trzeba pamiętać, że im więcej wokół nas bujnej roślinności, tym większa szansa na poprawę komfortu naszego życia. To rośliny dostarczają nam tlenu. Czyszczą też powietrze z pyłów, metali ciężkich i innych substancji kancerogennych, podnoszą jego wilgotność (co ułatwia nam oddychanie), a także zmniejszają dobową amplitudę temperatury. Działają też jak pompy osuszające teren: nieustannie pobierają wodę z podłoża i oddają ją do atmosfery w postaci pary wodnej.

Projekt małego ogrodu w mieście: ogród funkcjonalny

Rodzina z dziećmi potrzebuje miejsca na placyk do zabawy. Zależnie od ich wieku warto urządzić piaskownicę i postawić huśtawkę, zbudować domek czy zawiesić tablicę do gry w koszykówkę. Rodzina składająca się z osób dorosłych postawi raczej na wypoczynkowe zacisze. Miłośnicy pracy w ogrodzie, którzy lubią pielęgnować rośliny, posadzą wiele efektownych gatunków i odmian, a ci, którzy traktują go jako prestiżową dekorację, postarają się o szczególnie atrakcyjne detale. Osoby zabiegane poszukają rozwiązań ograniczających własny wkład pracy w pielęgnację roślin. Na bardzo małej działce problemem może być rozmieszczenie niezbędnych elementów. Część frontową może całkowicie wypełnić podjazd łączący funkcje wjazdu do garażu i wejścia do domu oraz placu gospodarczego z wiatą śmietnikową.

Projekt małego ogrodu w mieście: zestawienie elementów ogrodu

Jeżeli chcemy, by mała działka wyglądała atrakcyjnie, musimy zwracać uwagę na harmonijne zestawianie elementów. W takiej przestrzeni rzucają się w oczy niedociągnięcia: brak kompozycji, źle dobrane barwy, nadmiar przedmiotów. Sprawdza się tu zasada „mniej znaczy więcej” – lepiej wygląda ogrodowe wnętrze, w którym rośnie jedno szczególnie efektowne drzewo, niż gdy jest ich kilka, ale wzajemnie sobie przeszkadzają. Warto stworzyć zakątek otoczony krzewami i drzewami, a jako kontrapunkt posadzić krzew lub bylinę pięknie kwitnącą albo przebarwiającą się jesienią.Ważna jest jakość użytych materiałów. Elegancko wygląda kamienna kostka utwardzająca nawierzchnię, ale można też wybrać betonową kostkę brukową, która ładnie podkreśli urodę elewacji lub dyskretnie wtopi się w gąszcz roślin. Bruk klinkierowy jest bardzo wyrazisty, solidny i niezniszczalny, ale zwłaszcza na małej działce należy używać go z umiarem, bo inaczej zdominuje niewielką przestrzeń.

Projekt małego ogrodu w mieście: rośliny do małego ogrodu

Niewielka przestrzeń wymaga starannego doboru roślin. Lepiej nie działać spontanicznie i nie kupować gatunków i odmian, o których nic nie wiemy. Może się bowiem okazać, że malutki kulisty krzaczek za parę lat stanie się rozłożystym krzewem zabierającym światło posadzonym obok bylinom, a małe drzewka osiągną znaczne rozmiary i będą sobie nawzajem przeszkadzać. Aby uniknąć kłopotliwych niespodzianek, warto wcześniej przygotować projekt obsadzenia oraz spis pożądanych gatunków i odmian (sprawdzić ich cechy charakterystyczne) i z taką listą wybrać się po zakupy. W niewielkiej przestrzeni doskonale sprawdzają się drzewa o kulistych, wrzecionowatych lub kolumnowych koronach, które po kilkudziesięciu latach osiągają najwyżej 3-4 m średnicy. W ofercie szkółkarskiej jest ich coraz więcej, a do wyboru oprócz zielonolistnych mamy odmiany o liściach purpurowych, żółtych, srebrzystych, plamistych czy przebarwiających się jesienią. Wspaniale prezentują się gatunki kwitnące wiosną i o ozdobnych owocach wybarwiających się późnym latem. Warto też wykorzystywać pnącza, które dodają uroku każdej elewacji, a posadzone przy ogrodzeniach czy podporach stanowią skuteczne i efektowne przesłony.

maly-ogrod
Autor: Piotr Mastalerz Na wąskim pasie terenu przy elewacji warto sadzić pnącza – potrzebują niewiele miejsca, a rosną bujnie
Jak urządzić mały ogród
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie