OGRODOWE INSPIRACJE. Ogrody eklektyczne Roberta Myers’a

2019-12-13 9:18 Katarzyna Augustyniak
Ogród eklektyczny
Autor: GettyImages

Robert Myers Associates specjalizuje się w projektowaniu współczesnych krajobrazów w otoczeniu historycznym i kulturowym oraz pracuje w wielu przestrzeniach miejskich i wiejskich. Ich klientami są osoby prywatne, deweloperzy i instytucje takie jak katedry, uniwersytety i szkoły.

Robert Myers Associates to firma zajmująca się architekturą krajobrazu i projektowaniem ogrodów, działająca w studiach w Cambridge i Worcestershire. Należą do czołówki Country Life's Top 100 ekspertów od wnętrz i elementów zewnętrznych i zdobyli wiele nagród, w tym Grand Award 2017 Society of Garden Designers' oraz sześć złotych medali na RHS Chelsea Flower Show.

RMA prowadzi Robert Myers. Projektant szczególnie ceni sobie wyzwania związane z pracą w złożonych, zabytkowych krajobrazach i znaczących przestrzeniach publicznych, lubi również pracować z klientami w dłuższej perspektywie czasowej - zarówno z organizacjami takimi jak Wellcome Trust w Genome Campus w Hinxton, jak i z klientami prywatnymi, np. Earl of Boscawen w Tregothnan oraz James i Elizabeth Saunders Watson w Rockingham Castle.

Praca Roberta Myersa w Londynie sięga od ogrodów na dachach i placów miejskich po wielokrotnie nagradzany Magiczny Ogród w Hampton Court Palace. Robert, absolwent Girton College w Cambridge, ma ugruntowane kontakty zarówno z uniwersytetem, jak i miastem. Opracował plany krajobrazowe dla kilku szkół wyższych w Cambridge, w tym dla King's, Clare i Girton, a także 50-letnią strategię zarządzania kultowym krajobrazem The Backs w centrum miasta. Robert jest członkiem Towarzystwa Projektantów Ogrodów i członkiem Chartered Institute of Landscape, a także zasiada w Cambridge City Council Design and Conservation Panel.

Filozofia projektowania Roberta Myers’a

Robert Myers uważa, że dobry projekt krajobrazu powinien być przede wszystkim dostosowany do specyfiki danego miejsca, powinien korespondować z lokalnym kontekstem historycznym, architektonicznym, kulturowym, społecznym i środowiskowym.
Zespół Myers’a to eksperci w projektowaniu miejsc, tworzeniu spójnych krajobrazów, które łączą różne style architektoniczne i mają pozytywny wpływ na ludzi, którzy w nich przebywają. Firma jest znana z dbałości o szczegóły i detale. U podstaw ich pracy leży pragnienie dostarczania pomysłowych i innowacyjnych projektów, które przyniosą korzyści obecnym i przyszłym pokoleniom, a zrównoważone zasady i technologie są integralną częścią ich pracy. Obejmuje to ekologizację elewacji, zielone dachy, zrównoważony drenaż miejski oraz ochronę znaczących drzew w ramach nowych projektów.

Jak stworzyć ogród eklektyczny?

Eklektyzm to tzw. „złoty środek”, który łączy różne style, najczęściej styl geometryczny z naturalistycznym. Współczesne ogrody to zazwyczaj właśnie ogrody eklektyczne. Dzisiaj projektując czerpiemy przede wszystkim z historii sztuki ogrodowej. Inspirujemy się dokonaniami dawnych projektantów, kreatorów stylu, czerpiąc od każdego inne wzorce. Wreszcie, łączymy tak rozległą wiedzę i tworzymy ogrody eklektyczne.

By stworzyć ogród eklektyczny wystarczy np. zaaranżować rabaty o układzie geometrycznym, np. prostokątnym, które składają się z gatunków odpowiednich dla łąki kwietnej i są rozmieszczone nieregularnie. Charakter eklektyczny można uzyskać również dzięki zastosowaniu geometrycznego układu ścieżek, który zostanie przełamany opływową linią nasadzeń.

Ogród eklektyczny
Autor: Katarzyna Augustyniak 1. Bukszpan wieczniezielony, 2. Trawa pampasowa, 3. Jeżówka purpurowa, 4. Imperata cylindryczna, 5. Konwalnik płaskopędowy, 6. Naprastnica purpurowa, 7. Brzoza brodawkowata, 8. Kolorowe siedziska, 9. Surowa nawierzchnia z płyt betonowych o geometrycznym, formalnym układzie

Zobacz film: Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE