Ogród japoński: karłowe drzewa i krzewy, woda, kamienie, żwir

2012-08-14 13:17

Ogród japoński naśladuje naturę. Rośliny powinny w nim wyglądać tak, jakby rosły dziko, a do wykonania elementów małej architektury używa się naturalnych materiałów.

Rozwijana w Japonii od wielu wieków sztuka kreowania ogrodów to oparte na filozofii buddyjskiej poszukiwanie równowagi - harmonii zewnętrznej i wewnętrznej. Doskonały ogród naśladuje naturę, zaś głównym zadaniem jego twórcy jest takie kreowanie przestrzeni, by całość wyglądała naturalnie. Rośliny powinny wyglądać tak, jakby rosły dziko. Nieodzowna w ogrodach ingerencja człowieka ma pozostawać niezauważona, choć pędy są przycinane, a korony formowane. Ponieważ na wyspach niewiele jest miejsca, które można przeznaczyć na tereny zielone, ogrody zakłada się zazwyczaj na małej przestrzeni, a to sprawia, że przeniesione do nich piękne fragmenty krajobrazu muszą zostać zminiaturyzowane.W naszych warunkach takie rozwiązanie – choć egzotyczne - także się sprawdza. Przy projektowaniu potrzebna jest konsekwencja. W ogrodzie japońskim powinny rosnąć niewielkie - a jeśli miejsca jest mało - karłowe drzewa i krzewy. Liczba zastosowanych gatunków powinna być ograniczona. Ważnym elementem takiej kompozycji są woda, a także głazy i żwir. Do wykonania elementów małej architektury najlepiej wykorzystywać materiały naturalne, przede wszystkim kamień, drewno, bambus. Charakterystyczne formy latarni, mostków, bram i altan-pawilonów podkreślą źródło inspiracji. Przywołają klimat Dalekiego Wschodu.Wysmakowane kompozycje takiego ogrodu są bardzo efektowne. Szczególnie wiosną, gdy wiele gatunków zakwita, trudno oderwać od nich wzrok.

Zacieniony ogród
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie