Dzieci i ogród. Kącik zabaw dla dzieci w ogrodzie
Jeśli powierzchnia ogrodu na to pozwala, warto w ogrodzie wydzielić kącik zabaw dla dzieci. Należy uwzględnić wiek dzieci i to, że za kilka lat ten fragment ogrodu będzie można przeznaczyć na inne cele.
Autor: photos.com
Warstwa piasku w piaskownicy powinna wynosić 30-40 cm. Pamiętajmy, że w miarę użytkowania będzie go ubywać
W pierwszej kolejności w miejscu przeznaczonym na plac zabaw dla dzieci trzeba posadzić szybko rosnące drzewa i krzewy, które dadzą maluchom choć częściową osłonę od słońca i wiatru.
Miejsce na kącik zabaw dla dzieci w ogrodzie
Placyk do zabaw nie powinien leżeć w pełnym słońcu ani znajdować się bezpośrednio pod drzewami. Lepiej, żeby rosły one obok, wtedy liście i odchody ptaków nie będą brudziły terenu, zwłaszcza piaskownicy. Jeśli nie mamy w ogrodzie wielkich drzew, można użyć dużych plandek z tkaniny odpornej na słońce i deszcz i rozciągnąć je nad tym miejscem. Do osłonięcia piaskownicy czy huśtawki czasem wystarczą daszek i parawan ogrodowy.
Kącik dla dzieci powinien być umieszczony w oddalonej od ulicy części ogrodu, ale tak, żeby był dobrze widoczny z pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu (kuchnia, salon, pracownia). Pamiętajmy o zostawieniu szerokiej ścieżki dla dzieci, najlepiej bez kwiatów wzdłuż niej (nie łudźmy się, że przetrwają lato). Teren nie powinien być utwardzony, najlepiej wysypać go grubą warstwą piasku, który zamortyzuje ewentualne upadki. Należy go otoczyć niską palisadą z grubych klocków drewna, co zapobiegnie roznoszeniu się piasku, a cały plac zabaw warto wydzielić na przykład żywopłotem z szybko rosnących roślin, które nie mają kolców (tawuły, pęcherznice kalinolistne). Jeśli będzie niezbyt intensywnie użytkowany, może być porośnięty trawą.
Wyposażenie kącika zabaw dla dzieci
W małym ogrodzie dla najmłodszych dzieci wystarczy piaskownica i huśtawka. Dla starszych dobrze byłoby zbudować zjeżdżalnię, mostki, pochylnie, drabinki czy domek. A jeśli mamy na działce stare, duże, rozłożyste drzewo, możemy spełnić marzenie każdego malucha o domku na drzewie. Wyposażenie placu zabaw możemy kupić w supermarkecie budowlanym lub u producenta mebli ogrodowych, albo zamówić u stolarza.
Materiały. Drewno jest doskonałym budulcem i materiałem bezpiecznym. Wszystkie powierzchnie powinny być gładkie, zaokrąglone i pozbawione drzazg lub zadziorów. Należy sprawdzić, jakimi impregnatami, farbami czy lakierami zostały pokryte. Muszą być nietoksyczne, niewymagające karencji. Elementy metalowe powinny być nierdzewne lub zabezpieczone przed korozją nietoksycznymi powłokami. Kupując urządzenia z plastiku, sprawdźmy, czy zastosowano w nich tworzywa dopuszczone do kontaktu z dziećmi.
Wszystkie konstrukcje przeznaczone na plac zabaw powinny mieć atest potwierdzający zgodność z polskimi normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177 dotyczącymi urządzeń na placu zabaw. Związane z ziemią. Urządzenia muszą być stabilne i trwale przymocowane do podłoża. Słupy podtrzymujące huśtawkę powinny być osadzone w betonie grubości około 60 cm. Domek, który za kilka lat będziemy chcieli zdemontować, można ustawić na bloczkach fundamentowych, cegłach lub płytach chodnikowych. Przeznaczony na dłuższy czas i zmianę zastosowania (np. przyszły składzik na narzędzia) warto posadowić na płycie fundamentowej o grubości około 10 cm, wykonanej z mieszanki betonowej złożonej z cementu, piasku, kruszywa (1:2:3) lub cementu i pospółki (1:4).
Pamiętajmy o izolacji przeciwwilgociowej między fundamentem i ścianami domku w postaci folii, papy lub preparatu zabezpieczającego (Dysperbit).
Przydomowe boisko
Jeśli mamy dużą działkę, możemy wyznaczyć miejsce do gry w piłkę. Do koszykówki wystarczy tablica z koszem zamontowana na słupie, drzewie lub pustej (bez okien) ścianie domu (można o nią także odbijać piłkę tenisową). Piłka nożna, siatkówka czy badminton wymagają większego boiska, a to powinno mieć odpowiednią nawierzchnię.