Cyklinowanie podłogi cena. Ile trzeba zapłacić za wyszlifowanie drewnianej posadzki

2021-10-28 10:17

Ile kosztuje i ile razy konieczne jest cyklinowanie podłogi drewnianej? To zależy od materiału, z którego wykonano drewnianą podłogę. Im drobniejszy wzór posadzki, tym więcej cyklinowań można wykonać.

Pielęgnacja podłogi: ile razy cyklinować parkiet?
Autor: Mariusz Bykowski

Spis treści

  1. Cyklinowanie drewnianej podłogi
  2. Ile kosztuje cyklinowanie drewnianej podłogi
  3. Cyklinowanie starej podłogi pokrytej farbą olejną
  4. Ile razy szlifować parkiet przed wykończeniem powierzchni

Cyklinowanie drewnianej podłogi

Drewniane podłogi są uważane za szlachetne i piękne. Ich wielkim walorem jest również trwałość. To podłoga na pokolenia. Drewniana podłoga to również spory wydatek, ponieważ trzeba kupić nie tylko materiał, ale także lakier lub olej do jej zabezpieczenia. Niezbędne jest też szlifowanie powierzchni, czyli cyklinowanie. Taki zabieg przeprowadza się na świeżo ułożonej posadzce. Można go także wykorzystać podczas remontu. Gruba warstwa drewna pozwala na scyklinowanie uszkodzonej warstwy wierzchniej. Później podłoga z drewna znów wygląda jak nowa.

Dobrze jest wybrać doświadczoną ekipę parkieciarzy, która dysponuje odpowiednim sprzętem i materiałami. Błędy podczas cyklinowania mogą trwale uszkodzić posadzkę, co wiąże się z koniecznością wykonania kolejnego szlifowania. W ten sposób warstwa drewna zostanie pocieniona i w przyszłości będzie można wykonać na niej mniej zabiegów renowacyjnych. 

Cyklinowanie podłogi
Autor: Renowacjapodłog.pl Stary parkiet będzie wyglądał jak nowy po wycyklinowaniu i ponownym polakierowaniu

Ile kosztuje cyklinowanie drewnianej podłogi

Żeby polakierować lub pokryć olejem posadzkę z drewna, należy najpierw ją wyszlifować. Zabieg ten na nowo ułożonych elementach drewnianych przeprowadza się kilkakrotnie, aż do uzyskania równej i gładkiej powierzchni.

  • Cyklinowanie desek lub parkietu na gotowo pod lakier – 35-50 zł/m2
  • Cyklinowanie jednokrotne mozaiki i lamparkietu – 40-55 zł/m2
  • Cyklinowanie bezpyłowe mozaiki, parkietu, desek 35-50 zł

Cyklinowanie starej podłogi pokrytej farbą olejną

W starych domach można znaleźć drewniane posadzki, które były malowane farbą olejną. Jeśli deski są twarde, mocne, nie rozeschły się za bardzo, nie są wyszczerbione, taką podłogę można poddać renowacji. Pierwszym etapem jest usunięcie starej powłoki. To wymaga zastosowania ostrych papierów i większego nakładu pracy, dlatego jest droższe od standardowego cyklinowania.

  • Scyklinowanie starej powłoki farby olejnej – 60-72 zł/m2

W przypadku cyklinowania renowacyjnego lakierowanej posadzki cena jest taka sama jak za cyklinowanie nowej podłogi.

Ile razy szlifować parkiet przed wykończeniem powierzchni

Parkiet przemysłowy trzeba cyklinować co najmniej cztery-pięć razy, układany na wpust-wypust co najmniej cztery razy, a posadzkę z desek tylko trzy razy. Jednak liczba cyklinowań musi być większa, jeżeli drewniane elementy nie przylegają do siebie i na posadzce tworzą się wypukłości. Niekiedy trzeba zeszlifować aż kilka milimetrów drewna, by podłoga była równa. Szlifowanie bruku i parkietu przemysłowego trzeba zacząć nawet od zastosowania papieru numer 24, a parkietu układanego na wpust-wypust i desek od numeru 30. Zastosowanie tak niskiej gradacji, czyli bardzo chropowatego papieru, sprawi, że posadzkę trzeba będzie cyklinować aż sześć razy.

Polecamy

Jeśli posadzka tworzy stosunkowo równą powierzchnię, cyklinowanie można zacząć od papieru drobniejszego, oznaczonego wyższym numerem: bruk szlifować papierem numer 30, parkiet przemysłowy – 36 lub 40, a podłogi z parkietu układany na wpust-wypust – 40.

Ważne

Pierwszy etap cyklinowania podłogi drewnianej to wyrównanie powierzchni posadzki. Następnie trzeba usunąć rysy pozostające po cyklinowaniu papierami o grubym uziarnieniu. Dlatego należy umiejętnie zmieniać papiery na takie, które mają coraz mniejsze uziarnienie. Zastosowanie papieru numer 100 od razu po 40 doprowadzi do tego, że posadzka będzie zeszlifowana, ale pozostaną na niej rysy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.