Ruszają masowe kontrole pomp ciepła z dotacją Mój Prąd 5.0. Kto musi zwrócić pieniądze?

2023-10-03 5:45
Pompa ciepła - zwrot dotacji przez posiadanie kominka innego źródła ciepła na paliwo stałe pellet piec gazowy kominek
Autor: Getty Images Dofinansowanie do zakupu pompy ciepła z programu Mój Prąd trzeba będzie zwrócić nawet jeśli użyje się do ogrzewania pomieszczeń kominka

Wraz z początkiem sezonu grzewczego ruszyły kontrole terenowe powołane do zbadania czy dotrzymane są wszystkie warunki, od spełnienia których zależy prawo do dotacji przyznanej na dofinansowanie przedsięwzięcia w programie Mój Prąd. Szczególnie wnikliwie kontrolowani będą nabywcy pomp ciepła. Dlaczego?

Spis treści

  1. Mój Prąd 5.0: dofinansowanie do pomp ciepła
  2. Dotacja do pompy ciepła: co sprawdzają kontrole
  3. Powietrzna pompa ciepła – największe ryzyko zwrotu dotacji

Od końca kwietnia 2023 r. dostępne są dotacje w piątej edycji programu Mój Prąd. W odróżnieniu od wcześniejszych odsłon programu, którego głównym celem była i jest budowa instalacji fotowoltaicznych, można dostać zwrot nawet połowy wydatków na pompy ciepła.

Mój Prąd 5.0: dofinansowanie do pomp ciepła

W przypadku pomp ciepła typu powietrze/powietrze maksymalna dotacja wynosi 4,4 tys. zł, ale przy inwestycji w gruntową pompę ciepła można dostać nawet 28,5 tys. zł.

Gdyby więc doszła konieczność zwrotu dotacji, na dodatek z odsetkami, które ze względu na inflację są bardzo wysokie, może to być poważny problem dla osób, które skorzystały z dofinansowania.

Zgodnie z budżetem piątej edycji programu Mój Prąd, w przypadku pomp ciepłą wysokość dofinansowania wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:

  • gruntowe pompy ciepła: pompy ciepła grunt/woda, woda/woda – 28 500,00 zł;
  • pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – 19 400,00 zł;
  • pompa ciepła powietrze/woda: – 12 600,00 zł;
  • pompy ciepła typu powietrze/powietrze – 4 400,00 zł.

A konieczność zwrotu dotacji, jak pokazuje praktyka działań kontrolnych, jest całkiem realna

Dotacja do pompy ciepła: co sprawdzają kontrole

Zgodnie z regulaminem programu, o czym zresztą niejednokrotnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, osoby korzystające z dotacji muszą być przygotowane na to, że zostaną poddane kontroli w miejscu użytkowania dotowanego urządzenia – tak zwanej kontroli terenowej.

Obecnie kontrole takie sprawdzają przede wszystkim czy w przypadku dotacji otrzymanej za zakup i montaż pompy ciepła beneficjent dotrzymał warunku zlikwidowania źródeł ciepła na paliwa stałe. Chodzi tu przy tym nie tylko o klasyczne piece i kotły węglowe – tak zwane kopciuchy, ale nawet piece na ekogroszek, olej opałowy i typ podobne urządzenia nowej generacji.

Okazuje się, że dotacji może pozbawić nawet posiadanie kominka nie spełniającego norm, czy pieca na pellet. W tym ostatnim przypadku użytkownicy mogą wpaść w pułapkę. Mało, że pellet jest reklamowany jako paliwo ekologiczne, bo produkowane z biomasy, to na dodatek na zakup pieca na pellet wciąż można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, co może sugerować, iż jest on ekologiczny.

Powietrzna pompa ciepła – największe ryzyko zwrotu dotacji

Pompy ciepła typu powietrze/powietrze są najpopularniejsze wśród Polaków ze względu na stosunkowo niską cenę. Jednak kupujący nie zawsze mają dostateczną wiedzę o tym, że gdy temperatura powietrza mocno spada, pompę taką trzeba zasilać coraz większą ilością energii elektrycznej gdyż w przeciwnym przypadku przestaje ona spełniać swoją funkcję – nie ogrzewa dostatecznie pomieszczeń.

W tej sytuacji wiele osób nie tylko nie zlikwidowało starych źródeł ciepła, ale przy niskich temperaturach, by zaoszczędzić wydatków na bardzo drogą energię elektryczną, wspomaga działanie pomp ciepła dodatkowymi piecami.

W takim przypadku kontrola zakończy się decyzją o zwrocie uzyskanej wcześniej dotacji. Składając bowiem wniosek o dotację do zakupu i montażu pompy ciepła każdy beneficjent piątej edycji programu Mój Prąd składa oświadczenie, iż zlikwiduje wszystkie źródła ciepła na paliwa stałe. Co ważne, chodzi tu nie tylko o piece i inne urządzenia wykorzystywane do ogrzewania, ale także do podgrzewania wody w celach użytkowych – kąpiel, zmywanie, itp.

Ponadto, chodzi o urządzenia uznawane za emisyjne zarówno przez przepisy prawa ogólnie obowiązującego jak i tak zwane uchwały antysmogowe podejmowane przez samorządy terytorialne, czyli prawo lokalne.

Takie warunki określone ewentualnie prawem lokalnym spełniać musi także piec gazowy. Dopuszczalne są co najwyżej kominki na drewno – i to pod warunkiem, że pełnią funkcję rekreacyjno-ozdobną, a nie są realnym źródłem ogrzewania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE