Pompy ciepła powietrze-woda. Nowy sposób na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody

2017-09-04 12:12 Materiał sponsorowany

Pompy ciepła powietrze-woda coraz częściej instalowane są w domach jednorodzinnych. Mogą być wykorzystywane jako główne źródło ciepła lub jako uzupełnienie instalacji grzewczej z kolektorami czy kotłem grzewczym. Dodatkowo niektóre modele mają funkcję podgrzewania wody użytkowej. Warto też zwrócić uwagę na nowoczesny design pomp ciepła.

Pompa ciepła powietrze-woda
Autor: Iglotech Neoheat Eko

Pompy ciepła powietrze-woda – dlaczego warto?

Urządzenia te zapewniają kompletne ogrzewanie domu oraz całoroczne podgrzewanie wody przy bardzo korzystnych warunkach roboczych. Tak działają inwerterowe pompy ciepła Neoheat Fuji Electric. Pozyskują one energię z atmosfery i przekazują ją do cieczy w układzie grzewczym. System wymaga zaledwie 1 kW energii elektrycznej do wyprodukowania od 3 do 5 kW energii cieplnej.

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda nie tylko służą do ogrzewania domów w okresie jesienno-zimowym, ale także mogą chłodzić pomieszczenia latem podczas upałów. Dodatkowo, przez cały rok, mogą być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Pompa powietrze-woda może stanowić główne źródło ciepła, ale doskonale spełni się również w roli instalacji uzupełniającej nadrzędny system grzewczy. Istnieje możliwość podłączenia drugiego źródła ciepła, np. kolektorów słonecznych czy kotła grzewczego. Pompa ciepła Neoheat Fuji Electric może więc pracować efektywnie przez cały rok.

Dzięki regulacji prędkości i niskiemu poziomowi głośności jego praca staje się niemalże niezauważalna, co ma szczególne znaczenie w przypadku domów, których mieszkańcami są osoby starsze czy małe dzieci.

Pompa ciepła powietrze-woda
Autor: Iglotech Neoheat Fuji Electric

Nowoczesna pompa ciepła powietrze-woda – kompaktowe rozmiary i łatwość obsługi

Pompy ciepła powietrze-woda do c.o. i c.w.u. zyskują na popularności nie tylko za sprawą funkcjonalności, ale również dzięki temu, iż wyróżniają się kompaktową formą oraz są łatwe w obsłudze. Mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu z powodzeniem można je ulokować w pomieszczeniach gospodarczych, ale także w bardziej reprezentacyjnych wnętrzach – w kuchni, przedpokoju czy gabinecie. Ich nowoczesny design doskonale wpisuje się w niemal każdy projekt aranżacji wnętrza.

Istotny jest również sposób obsługi. Zaawansowane technologicznie modele pomp ciepła wyposażone są w funkcję sterowania za pomocą smartfona czy tableta. Co więcej, dzięki zdalnemu dostępowi do serwisu można szybko zdiagnozować usterkę przez serwisanta, a użytkownik ma pełną kontrolę nad urządzeniem nawet podczas nieobecności w domu. Pompa ciepła Neoheat Fuji Electric do c.o. i c.w.u wyróżnia się wśród innych modeli łatwym w obsłudze sterownikiem. Wbudowany panel intuicyjny ma duży wyświetlacz umożliwiający użytkownikowi samodzielną zmianę ustawień urządzenia takich jak np. temperatura, która dzięki sterowaniu dwoma obiegami może osiągać inną wartość na kaloryferach, a inną w przypadku tzw. podłogówki. Jeśli system podłączymy do komputera, uzyskamy raport historii pracy (np. całej pompy) zapisany jednym z formatów programu excel lub przy pomocy instalatora zdalnie zdiagnozujemy usterkę.

Pompy ciepła powietrze-woda
Autor: Iglotech Pompy: Neoheat Eko, Neoheat Standard, Neoheat Standard Plus.

Pompa ciepła – ogrzewanie zimą, chłodzenie latem

W nowoczesnych modelach pomp dostępna jest opcja łatwego przejścia z trybu grzania na chłodzenie, co pozwala na szybkie dopasowanie warunków mikroklimatycznych do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Zimą możemy cieszyć się ciepłym wnętrzem, latem zaś pompa ciepła ochłodzi pomieszczenie. Takie rozwiązanie jest korzystne ekonomicznie – inwestor nie musi dodatkowo instalować klimatyzacji. Nie ponosi również kosztów budowy komina czy przyłącza gazowego.

Od kiedy pompy ciepła pojawiły się na europejskim rynku grzewczym, przeszły niemałą rewolucję, zyskując nowe funkcje. Dziś jeden model ogrzewa dom, wodę użytkową oraz dodatkowo chłodzi wnętrza podczas upałów. Nie dziwi zatem, że tak uniwersalne urządzenia stają się coraz popularniejsze wśród inwestorów indywidualnych.