Jak bezpiecznie kupić i zamontować pompę ciepła? 5 niezawodnych rad

2024-10-15 15:38

Nie jest dobrym wyborem najniższa cena urządzenia albo wyłącznie podpowiedź instalatora. Oto 5 narzędzi dla właściciela domu, które ułatwią wybór producenta, urządzenia i firmy instalacyjnej.

Jak bezpiecznie kupić i zamontować pompę ciepła? 5 niezawodnych rad
Autor: Andrzej Papliński
Jak bezpiecznie kupić i zamontować pompę ciepła? 5 niezawodnych rad
Materiał sponsorowany

Pompę ciepła kupujesz na 20 lat, więc zabieganie tylko o jak najniższą cenę urządzenia po prostu nie ma sensu. Nie chcesz przecież dwudziestu lat kłopotów. By prawie zapomnieć o pompie ciepła (pamiętaj o corocznym przeglądzie technicznym), potrzebujesz wysokiej klasy urządzenia oraz pewność, że gwarancja i serwis to nie jest tylko obietnica sprzedawcy i instalatora, lecz realne wsparcie w razie problemów z urządzeniem.

Odrzućmy więc okazje, niesprawdzone informacje i rady, zróbmy listę tego, co wiarygodne przy wyborze producenta, urządzenia i instalatora.

1. Znaki jakości i wiarygodne dane o pompie ciepła

Na rynku wybór pomp ciepła różnych marek jest niewiarygodnie duży. W europejskiej bazie EPREL (Unijnym Rejestrze Produktów do Etykietowania Energetycznego) zarejestrowano około 30 tys. modeli pomp ciepła! 

Jak się poruszać w tym gąszczu? Szukaj urządzenia, które ma europejski certyfikat jakości. Wiarygodne ważne certyfikaty to:

  • HP Keymark – europejski, dobrowolny znak jakości, który potwierdza, że pompa ciepła spełnia wymagania szeregu norm europejskich (EN i ISO), w tym dotyczących efektywności energetycznej, a także wysokie standardy techniczne. Właścicielem znaku jest Europejska Organizacja Normalizacyjna (CEN). Certyfikat jest wydawany przez niezależne jednostki certyfikujące (np. w Polsce przez Centralny Ośrodek Chłodnictwa - COCH), które są do tego upoważnione przez krajowe organizacje akredytacyjne, takie jak Polskie Centrum Akredytacji (PCA). Szczegółowe testy wykonują niezależne, notyfikowane laboratoria badawcze, w których wszechstronnie sprawdza się istotne parametry urządzenia, pracę w skrajnych warunkach, bezpieczeństwo. Dodatkowo, w ramach certyfikacji co roku wykonywane są losowe badania kontrolne urządzeń z produkcji. Dzięki temu system HP Keymark gwarantuje konsumentom, że inwestują w urządzenia wydajne, bezpieczne, trwałe i przyjazne środowisku.
  • EHPA-Q – potwierdza, że pompa ciepła spełnia wymogi Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA). Certyfikaty EHPA mają zasięg krajowy. Bazują na systemie certyfikacji i badań HP Keymark, a dodatkowo stawiają wymagania związane z oferowaniem urządzeń w danym kraju. Producent oferujący pompy ciepła na polskim rynku, musi więc mieć w Polsce sieć sprzedaży i sieć serwisową; zapewniać realizację gwarancji i napraw, a dostępność części zamiennych przez minimum 10 lat od zakończenia produkcji danego modelu pompy ciepła. Musi też prowadzić szkolenia instalatorów i udostępniać dokumentację techniczną urządzeń w języku polskim.
  • Eurovent - jest wydawany przez Eurovent Certita Certification. Potwierdza efektywność  i inne parametry urządzenia, zgodność z normami europejskimi. Jest potwierdzeniem danych podanych w karcie katalogowej produktu.

Czytaj też: Za mała lub za duża moc pompy ciepła. Jakie mogą być konsekwencje źle dobranej mocy pompy ciepła?

2. Producent z generalnym przedstawicielstwem w Polsce

Na rynku jest wielu sprzedawców i przedstawicieli handlowych producenta, ale lepiej szukać firmy, która ma generalne przedstawicielstwo w Polsce, a co za tym idzie często też produkuje pompy ciepła w kraju, ma sieć sprzedaży, sieć serwisową i całą wielką bazę, która świadczy o tym, że jest to producent obecny w Polsce dziś i będzie tu przez kolejne lata. A co za tym idzie? Wiarygodny producent zapewnia świadczenia gwarancyjne, nie sprzedawca, nie instalator. Taki producent ma też sieć autoryzowanych sprzedawców i instalatorów. Jest bezpiecznie? Tak.

Jak bezpiecznie kupić i zamontować pompę ciepła? 5 niezawodnych rad
Autor: Andrzej Papliński

3. Instalator z autoryzacją serwisową

Wśród wielu certyfikatów, które zwykle może okazać instalator, ważne są autoryzacja producenta i autoryzacja serwisowa producenta. To znaczy, że nasz instalator może zainstalować pompę ciepła, zrobić pierwsze uruchomienie, serwisować pompę ciepła i w razie potrzeby naprawić ją w ramach gwarancji, którą zapewnia producent.

Instalator bez uprawnień? Można od razu stracić gwarancję, bo wielu producentów wymaga autoryzowanego uruchomienia pompy ciepła albo przez serwis fabryczny (wielki plus dla producenta!) albo przez autoryzowanego instalatora.

4. Sprawdź opinie, zrób test

Dobre wrażenie, certyfikaty, samochód firmowy, piękny folder – to nie wszystko. Koniecznie sprawdź w internecie opinie o producencie, pompie ciepła, instalatorze i serwisie producenta. Warto też wykonać test, jak działa lokalny serwis. Zadzwonić, że mam problem z pompą ciepła, kiedy przyjedziecie na naprawę? Profesjonalny serwis wie, że pompa ciepła to nie telewizor, zimą ogrzewa dom, więc wizyta serwisanta powinna odbyć się z dnia na  dzień. A jeśli za tydzień, dwa, trzy tygodnie? To już wiesz, że będą kłopoty…

I jeszcze jeden test instalatora: poproś o kontakty do poprzednich klientów. Nie ma wymówki, że RODO. Z pewną ostrożnością (czy to nie znajomi) warto wypytać o przebieg współpracy z firmą wykonawczą.

5. Znasz koszty ogrzewania pompą ciepła

Instalator ma możliwość wyliczenia zużycia energii przez pompę ciepła dla danego budynku. Narzędzia do tego rachunku zapewniają też solidni producenci. Oczekuj więc, że możesz poznać takie wyliczenie. To ostatni argument, szczególnie w przypadku starych domów, by podjąć decyzję – chcę pompę ciepła czy raczej nie warto.

* Puenta?  Wiarygodny producent, od lat obecny w Polsce, z siecią serwisową; pompa ciepła z europejskim certyfikatem; firma z autoryzacją producenta i autoryzacją serwisową. Pewny zakup, spokojna głowa przez 20 lat.

Polecamy: Dlaczego pompa ciepła nie pracuje stabilnie? Jakie mogą być przyczyny?

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: