Gruntowa czy powietrzna? Którą pompę wybrać, aby zmniejszyć koszty ogrzewania?
Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie ogrzewania domu, warto przemyśleć zakup pompy ciepła. Jednak którą wybrać: gruntową czy powietrzną? Odpowiedni wybór urządzenia pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu.
Autor: Piotr Mastalerz
Murator 4/2015
Pompy ciepła do ogrzewania domów wybierają ci, którym zależy na niskich kosztach utrzymania. Urządzenia te mogą dostarczać energię odbieraną z gruntu albo z powietrza. Choć w obu przypadkach odbywa się to na tej samej zasadzie, to różnice między pompami typu glikol-woda i powietrze-woda są bardzo istotne i mają duży wpływ na wydatki.
Gruntowa pompa ciepła dla mniejszych kosztów ogrzewania domu
Gruntowe pompy ciepła z reguły osiągają wyższą efektywność niż powietrzne, więc gdy priorytetem jest niski koszt ogrzewania, nie ma wątpliwości, że warto się zdecydować na pompę gruntową. Koszt energii elektrycznej potrzebnej do jej napędu w przypadku ogrzewania domu jednorodzinnego jest co najmniej o kilkaset złotych rocznie niższy niż prądu pobieranego przez pompę powietrzną. W dodatku pompa gruntowa może zapewnić samodzielnie wymaganą moc cieplną przez cały rok, natomiast ogrzewanie pompą powietrzną w naszym klimacie na ogół wymaga wspomagania przez inne urządzenie grzewcze – w czasie utrzymywania się kilkunastostopniowego mrozu.
Pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna - o tym, które rozwiązanie bardziej się opłaca, czytaj w najnowszym wydaniu miesięcznika "Murator" 4/2015.