Spis treści
- Dlaczego AI i pompy ciepła?
- Bogaty program i angażujące debaty
- Kluczowe tematy sesji kongresowych
- Włącz się w debatę o przyszłości!
Już 12 czerwca 2025 roku w Warszawie odbędzie się XIII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) pod hasłem „AI i pompy ciepła – fundamenty energetyki przyszłości”. To najważniejsze, doroczne wydarzenie branży pomp ciepła w Polsce, które w tym roku skupi się na rewolucyjnej roli sztucznej inteligencji (AI) i pomp ciepła w rozwoju inteligentnych, niskoemisyjnych i efektywnych systemów grzewczych.
Dlaczego AI i pompy ciepła?
Kongres PORT PC odbędzie się w przełomowym momencie, w którym wdrażane są kluczowe dyrektywy UE (EPBD, RED III, EED), a inwestycje w dekarbonizację ciepłownictwa nabierają tempa. Wymagania wynikające z unijnej taksonomii zrównoważonego finansowania i kryteriów ESG stają się standardem dla firm w sektorze budownictwa i instalacji.
Rok 2025 jest czasem niezwykle ważnych decyzji legislacyjnych w Unii Europejskiej. Towarzyszy temu bardzo silny trend związany z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, która zaczyna odgrywać jedną z kluczowych ról w nowoczesnych systemach energetycznych i budynkach – podkreśla Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC.
Pompy ciepła, wspierane przez AI, mogą tworzyć proaktywne systemy, które nie tylko ogrzewają i chłodzą budynki, ale także uczą się, przewidują i komunikują się z otoczeniem, optymalizując zużycie i koszty energii.
Bogaty program i angażujące debaty
XIII Kongres PORT PC to jednodniowe wydarzenie z kompleksowym programem podzielonym na kilka sesji tematycznych, obejmujących zarówno prezentacje, jak i debaty. Wśród prelegentów znajdą się liderzy i eksperci, tacy jak:
- Philippe Dumas (EGEC)
- Grzegorz Onichimowski (PSE)
- Wojciech Racięcki (Ministerstwo Klimatu i Środowiska)
- Monika Morawiecka (RAP)
- Marek Miara (Instytut Fraunhofera, EHPA)
Przedstawią oni najnowsze trendy w integracji pomp ciepła z systemami zarządzania energią, AI i ciepłownictwem przyszłości, a także kierunki zmian regulacyjnych i modele finansowania.
Kluczowe tematy sesji kongresowych
- „Nowe wyzwania i szanse rynku pomp ciepła w Polsce”: Przystępne ceny ciepła, taryfy dynamiczne, współpraca z siecią elektroenergetyczną, Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu, nowości technologiczne.
- „Wyzwania branży pomp ciepła – rynek i regulacje”: Debata o zmianach cen energii i korzyściach z nowych modeli biznesowych.
- „Gruntowe pompy ciepła”: Projekt GeoBOOST, standardy monitorowania, modele biznesowe i finansowanie, wsparcie regulacyjne.
- „Ciepłownictwo i przemysł – projekty i wyniki”: Wykorzystanie pomp ciepła w ciepłowniach, elektrociepłowniach i przemyśle.
- „Pompy ciepła w świecie sztucznej inteligencji”: Debata o rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce w dobie AI i definicja polskiego standardu budynku niskoemisyjnego (NF40).
Kongres będzie w całości dwujęzyczny (tłumaczenie symultaniczne na język angielski). Uczestnicy i prelegenci będą mogli korzystać z dedykowanej aplikacji mobilnej do rejestracji, płatności, networkingu i zadawania pytań.
Włącz się w debatę o przyszłości!
XIII Kongres PORT PC to przestrzeń, w której każdy uczestnik może wnieść wkład w kreowanie inteligentnego, efektywnego i niskoemisyjnego systemu energetycznego.
Wierzę, że tegoroczna edycja Kongresu stanie się impulsem do dalszego rozwoju technologii pomp ciepła w Polsce, tym razem z pełnym wykorzystaniem potencjału cyfryzacji i sztucznej inteligencji – dodaje Paweł Lachman.

Patronat merytoryczny nad Kongresem objął Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.
Informacje praktyczne:
- Data: 12 czerwca 2025 r.
- Miejsce: Airport Hotel Okęcie, Warszawa
- www.portpc.pl/kongres

i