6 pytań o pompę ciepła. Ile kosztuje, sposób obsługi, dofinansowania

2021-03-02 9:00 Materiał sponsorowany

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Jakie czynniki przemawiają za tym, by wybrać właśnie ten sposób ogrzewania? Czy wybór pompy ciepła jest opłacalny? Poznaj odpowiedzi na 6 częstych pytań.

Pompa ciepła Neoheat
Autor: Neoheat

Wybór ogrzewania to jedna z tych decyzji, którą inwestor musi podjąć już na etapie projektowania wymarzonego domu. Chcemy mieć niezawodne źródło ogrzewania domu, które przyniesie nam oszczędności, a jednocześnie zapewni maksymalny poziom komfortu przy mało wymagającej obsłudze.

W ostatnich latach na znaczeniu zyskały także regulacje prawne dotyczące energooszczędności budynków, takie jak Warunki Techniczne 2021, czy też szerzej rozumiane - wszelkie regulacje przeciwdziałające degradacji środowiska naturalnego, ponieważ wiążą się one z możliwością uzyskania dofinansowania inwestycji, czy też zwrotu podatkowego. 

Spis treści

  1. Wybór ogrzewania – tradycyjny piec czy nowoczesna instalacja?
  2. Czy w domu z pompą ciepła potrzebujemy komina?
  3. Gdzie zamontować pompę ciepła?
  4. Czy obsługa pompy ciepła jest skomplikowana?
  5. Czy pompa ciepła nadaje się tylko do nowego domu?
  6. Jak obliczyć koszt pompy ciepła?

Wybór ogrzewania – tradycyjny piec czy nowoczesna instalacja?

Inwestor ma obecnie duży wybór metod dostarczania ciepła do domu. Może wybrać tradycyjne piece na  ekogroszek, kotły olejowe, połączenie gazowe lub też wspomniane pompy ciepła.

Przy wyborze źródła ogrzewania warto zapoznać się z nowymi standardami budowlanymi określanymi jako WT2021, które mówią o energii jaką wykorzystują wszystkie instalacje w domu. Założeniem WT2021 jest dostosowanie nowobudowanych i modernizowanych obiektów do standardu budownictwa niemal zeroenergetycznego, czyli w przyszłości, domu bez rachunków. By uzyskać wysoki standard energetyczności niezbędne staje się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE).    

Pompa ciepła Neoheat, która nie tylko ogrzeje budynek, lecz także podgrzeje wodę użytkową, to instalacja, która pozyskuje energię z powietrza. Dzięki zachodzącemu procesowi przemiany termodynamicznej urządzenie z 1 kW energii elektrycznej wytwarza od 3 do 5 kW energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domu i C.W.U. Pompa ciepła wykorzystuje prąd do napędu sprężarki w przeciwieństwie do pieców elektrycznych, u których do wytworzenia 1 kW energii cieplnej potrzeba 1 kW energii elektrycznej.

Pompa ciepła Neoheat
Autor: Neoheat

Czy w domu z pompą ciepła potrzebujemy komina?

Przy zastosowaniu pompy ciepła nie ma potrzeby budować komina w domu.  Pompy ciepła są urządzeniem, które może stanowić jedyne źródło ciepła, które zapewni 100% pokrycia potrzeb cieplnych przez cały rok. Nawet w okresie srogich zim i minusowych temperatur. Dlatego też można zaoszczędzić na budowie, a powierzchnię dachu przeznaczyć całkowicie pod zabudowę paneli fotowoltaicznych. Pompa ciepła zasilana darmową energią elektryczną z własnej elektrowni fotowoltaicznej, pozwala zdecydowanie obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń.

W pewnym sensie WT2021 wymagają od Inwestorów zmiany wieloletnich przyzwyczajeń. Zachowania związane z eksploatacją starych instalacji mogą znacznie ograniczać efektywność energetyczną współczesnych systemów. Bezspornie dla Inwestorów największe znaczenie ma energia końcowa, ponieważ jest to to ta energia, za którą zapłaci.  Dlatego obecnie najpopularniejszym wyborem inwestorów jest pompa ciepła połączona z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie wiąże się z względnie wysokimi nakładami inwestycyjnymi, lecz w przyszłości zapewni Inwestorom wysoki komfort użytkowania.  

Pompa ciepła Neoheat
Autor: Neoheat

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Jeżeli inwestor ma do dyspozycji niewielki metraż budynku nie zawsze może pozwolić sobie na wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia na kotłownię. Pompa ciepła to urządzenie wielkości lodówki, które umieścić można zarówno w pralni, garażu, jak i pomieszczeniu gospodarczym.   System ten pracuje w czystości – nie produkuje popiołu ani innych zanieczyszczeń, dlatego może stać w pomieszczeniu użytkowym, nie wpływając na komfort życia mieszkańców. Warto wspomnieć, że pompy ciepła pracują cicho, dlatego nie są uciążliwe dla domowników. Istnieją dwa rodzaje pompy ciepła – split oraz monoblok. Split składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej, które połączone są ze sobą instalacją chłodniczą. Z kolei monoblok to urządzenie, które postawimy wewnątrz budynku, nie wymaga poprowadzenia instalacji chłodniczej, dlatego jej montaż jest dużo prostszy i można wykonać go nawet samodzielnie.

Pompa ciepła Neoheat
Autor: Neoheat

Czy obsługa pompy ciepła jest skomplikowana?

Pompy ciepła jest systemem bezobsługowym, co pozwala zaoszczędzić czas. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z czym wiąże się posiadanie tradycyjnego systemu ogrzewania kotłem węglowym  – regularne dokładanie do pieca, rozpalanie, czyszczenie. Sumując na te czynności domownicy tracą około 1 h dziennie, jednocześnie zapewniony jest niski komfort użytkowy – zimne poranki, gwałtowny wzrost temperatury po rozpaleniu. Nieco korzystniej sytuacja klaruje się w przypadku kotłów na pellet i ekogroszek -  czas poświęcony  średnio ok. 1,5h tygodniowo. Najlepiej pod względem obsługi wypadają kotły olejowe, gazowe i pompy ciepła, które są praktycznie bezobsługowe. Jedyny  czas  jaki im poświęcimy, to czas  na zaprogramowanie i ewentualne późniejsze zmiany temperatur. W przypadku kotłów olejowych warto jednak pamiętać o obowiązku rejestrowania każdej dostawy np. oleju opałowego.

Czy pompa ciepła nadaje się tylko do nowego domu?

Instalacja tego urządzenia grzewczego dedykowana jest zarówno do nowych budynków, jak i tych istniejących – właśnie wtedy można sięgnąć po dofinansowanie  z programu Czyste Powietrze. Przy wymianie ogrzewania możesz zyskać nawet do 18 000 zł dofinansowania.

Decydując się na wymianę istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej można także skorzystać z ulgi podatkowej.  Dzięki czemu Inwestor, będący właścicielem domu może otrzymać nawet 53 000 zł zwrotu za zakup i montaż pompy ciepła.

Pompa ciepła Neoheat
Autor: Neoheat

Jak obliczyć koszt pompy ciepła?

Za pomocą specjalnie przygotowanego kalkulatora Neoheat dostępnego >>>tutaj<<< można obliczyć roczny koszt ogrzewania i dobrać odpowiednią pompę do powierzchni i rodzaju budynku. Warto pamiętać, żeby odpowiednio wybrać pompę ciepła, trzeba wyliczyć zysk ciepła dla swojego budynku. Tego typu obliczenia może wykonać miedzy innymi instalator bądź architekt w trakcie projektowania całej inwestycji. Najważniejsze dane, które trzeba wziąć pod uwagę to powierzchnia budynku, stopień  izolacji  budynków oraz rodzaj materiałów, z których został wykonany.

Pompy ciepła są ekologicznym rozwiązaniem, dzięki któremu dom zero energetyczny jest w zasięgu ręki większości inwestorów. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii, które zapewnią nam wysoki komfort użytkowania i niskie rachunki.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.